Uzależnienia

  • Zaburzenia związane z używaniem Internetu. Część 1. Dobrodziejstwa i pułapki sieci

    Pierwszym krajem na świecie, w którym uznano uzależnienie od Internetu za kliniczną jednostkę chorobową, są Chiny. Już w 2010 r. chińskie ministerstwo zdrowia ogłosiło, że uzależnienie od Internetu jest chorobą porównywalną z patologicznym hazardem, która zagraża szczególnie młodzieży przed 15. rż.

  • Współuzależnienie – jak zidentyfikować osoby współuzależnione i jak im pomóc?

    Grupy osób opisywanych jako współuzależnione nie należy traktować jako homogenicznej ze względów osobowościowych, swoistych potrzeb i motywacji do pomagania, znajomości problematyki uzależnień, świadomości występujących problemów czy stopnia bliskości. Łączy je głównie fakt, że bliska osoba pije, bierze lub demonstruje jakieś kompulsywne zachowania, a liczne próby zmiany tej sytuacji okazały się nieudane.

  • Współuzależnienie – wstydliwy problem

    Gabinety lekarskie, zwłaszcza lekarzy rodzinnych, odwiedzają często osoby, których zły stan somatyczny i emocjonalny jest ściśle powiązany z ich sytuacją rodzinną. Najczęściej ważną rolę w wystąpieniu problemów zdrowotnych odgrywa w tych rodzinach alkohol, ale zdarzają się również inne substancje psychoaktywne czy np. hazard.

  • Dopalacze

    „Dopalacze” to potoczne określenie na grupę nowych substancji psychoaktywnych. Za substancję psychoaktywną uznaje się taką, która modyfikuje funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego. Działanie to może być pobudzające, hamujące lub halucynogenne. Należy podkreślić, że powszechnie stosowany termin „narkotyk” nie jest tożsamy z „substancją psychoaktywną”.

  • Zakupoholizm

    Uzależnienie od niekontrolowanego i nadmiernego kupowania wiąże się z poczuciem przymusu, którego głównym celem jest wywołanie reakcji na nieakceptowalne stany emocjonalne, aby w efekcie uzyskać zmniejszenie napięcia i krótkotrwałą poprawę samopoczucia zaraz po dokonaniu zakupu.

  • Jakie są konsekwencje nadużywania alkoholu u chorych na cukrzycę?

    Na pytanie odpowiada dr hab. n. med. Marcin Siwek.

  • Nadużywanie alkoholu – konsekwencje somatyczne

    Zapraszamy do wysłuchania wykładu dr. hab. n. med. Marcina Siwka wygłoszonego na X Krajowej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej „Kontrowersje w psychiatrii 2018”.

  • Picie alkoholu a ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych

    Pić czy nie pić? Oto jest pytanie...”. Ta żartobliwa parafraza chyba najbardziej znanego dylematu Szekspirowskiego jest nie tylko grą słów, ale mieści się w skądinąd dramatycznym egzystencjalnym pytaniu: „jak żyć?”.

  • Przewlekłe i nasilone wymioty u osób przewlekle stosujących marihuanę

    Dlaczego warto zapytać w wywiadzie, czy gorący prysznic lub kąpiel przynosi ulgę?

50 artykułów - strona 2 z 5