Szanowni Państwo,

Medycyna Praktyczna wykorzystuje w swoich serwisach pliki cookies i inne pokrewne technologie. Używamy cookies w celu dostosowania naszych serwisów do Państwa potrzeb oraz do celów analitycznych i marketingowych. Korzystamy z cookies własnych oraz innych podmiotów – naszych partnerów biznesowych.

Ustawienia dotyczące cookies mogą Państwo zmienić samodzielnie, modyfikując ustawienia przeglądarki internetowej. Informacje dotyczące zmiany ustawień oraz szczegóły dotyczące wykorzystania wspomnianych technologii zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Korzystając z naszych serwisów bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej wyrażacie Państwo zgodę na stosowanie plików cookies i podobnych technologii, opisanych w Polityce Prywatności.

Państwa zgoda jest dobrowolna, jednak jej brak może wpłynąć na komfort korzystania z naszych serwisów. Udzieloną zgodę mogą Państwo wycofać w każdej chwili, co jednak pozostanie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego wcześniej na podstawie tej zgody.

Klikając przycisk Potwierdzam, wyrażacie Państwo zgodę na stosowanie wyżej wymienionych technologii oraz potwierdzacie, że ustawienia przeglądarki są zgodne z Państwa preferencjami.

Czy sanepid ma prawo zlecać obowiązkowe badania stolca u dzieci, u których nie wystąpiły żadne objawy zakażenia, ale miały kontakt z dziećmi chorymi na salmonellozę?

05-06-2018
dr n. prawn. Tamara Zimna
Kancelaria Prawa Medycznego

Pytanie nadesłane do Redakcji

Czy sanepid ma prawo zlecać obowiązkowe badania stolca u dzieci, u których nie wystąpiły żadne objawy zakażenia, ale miały kontakt z dziećmi chorymi na salmonellozę? Na jakiej podstawie można zlecić takie badania?

Odpowiedź

Zakażenia wywołane przez pałeczki Salmonella znajdują się na liście zakażeń i chorób zakaźnych objętych nadzorem epidemiologicznym.1 Osoby, które były narażone na takie zakażenie przez styczność z osobami zakażonymi, chorymi lub materiałem zakaźnym, podlegają obowiązkowym badaniom sanitarno-epidemiologicznym.2 Przez styczność należy rozumieć bezpośredni lub pośredni kontakt danej osoby ze źródłem zakażenia, jeżeli charakter tego kontaktu zagrażał przeniesieniem lub zagraża przeniesieniem na tę osobę biologicznych czynników chorobotwórczych.3 Właściwy dla miejsca pobytu tych osób państwowy powiatowy inspektor sanitarny kieruje je na obowiązkowe badania sanitarno-epidemiologiczne na podstawie art. 6 ust. 2 pkt 1) ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (tekst jedn., Dz. U. z 2016 r., poz. 1866 z późn. zm.). Badania laboratoryjne u tych osób przeprowadzają laboratoria Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Państwowej Inspekcji Sanitarnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Wojskowej Inspekcji Sanitarnej lub inne laboratoria akredytowane w zakresie przedmiotu badania (na podstawie umów zawieranych z tymi organami). Koszty laboratoryjnego badania sanitarno-epidemiologicznego u tych osób są finansowane z budżetu państwa (z części, której dysponentem jest wojewoda), niezależnie od uprawnień z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego.4

Przypisy

  1. Przypisy: 1. Poz. 42) załącznika do ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (tekst jedn., Dz. U. z 2016 r., poz. 1866 z późn. zm.).
    2. Art. 6 ust. 1 pkt 3) ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (tekst jedn., Dz. U. z 2016 r., poz. 1866 z późn. zm.).
    3. Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 25) ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (tekst jedn., Dz. U. z 2016 r., poz. 1866 z późn. zm.).
    4. Na podstawie art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (tekst jedn., Dz. U. z 2016 r., poz. 1866 z późn. zm.).

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.

Placówki

Szukasz poradni, oddziału lub SOR w swoim województwie? Chętnie pomożemy. Skorzystaj z naszej wyszukiwarki placówek.

Doradca medyczny

Twój pacjent ma wątpliwości, kiedy powinien zgłosić się do lekarza? Potrzebuje adresu przychodni, szpitala, apteki? Poinformuj go o Doradcy Medycznym Medycyny Praktycznej