Szanowni Państwo,

Medycyna Praktyczna wykorzystuje w swoich serwisach pliki cookies i inne pokrewne technologie. Używamy cookies w celu dostosowania naszych serwisów do Państwa potrzeb oraz do celów analitycznych i marketingowych. Korzystamy z cookies własnych oraz innych podmiotów – naszych partnerów biznesowych.

Ustawienia dotyczące cookies mogą Państwo zmienić samodzielnie, modyfikując ustawienia przeglądarki internetowej. Informacje dotyczące zmiany ustawień oraz szczegóły dotyczące wykorzystania wspomnianych technologii zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Korzystając z naszych serwisów bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej wyrażacie Państwo zgodę na stosowanie plików cookies i podobnych technologii, opisanych w Polityce Prywatności.

Państwa zgoda jest dobrowolna, jednak jej brak może wpłynąć na komfort korzystania z naszych serwisów. Udzieloną zgodę mogą Państwo wycofać w każdej chwili, co jednak pozostanie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego wcześniej na podstawie tej zgody.

Klikając przycisk Potwierdzam, wyrażacie Państwo zgodę na stosowanie wyżej wymienionych technologii oraz potwierdzacie, że ustawienia przeglądarki są zgodne z Państwa preferencjami.

Czy z alergii na leki można wyrosnąć (np. z alergii na penicyliny)?

14.11.2018

Pytanie nadesłane do Redakcji

Czy z alergii na leki można wyrosnąć (np. z alergii na penicyliny)? Czy u dziecka, u którego w okresie niemowlęcym wystąpiła osutka po podaniu amoksycyliny, już do końca życia nie można stosować tego antybiotyku?

Odpowiedział

dr hab. n. med. Grzegorz Porębski
Zakład Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie

Reaktywność na lek z czasem się zmniejsza, ale nie u wszystkich pacjentów. Dodatkowo ponowna ekspozycja działa jak dawka przypominająca w szczepieniach ochronnych, tzn. może w krótkim czasie wygenerować ponowną reakcję dzięki już istniejącym komórkom pamięci immunologicznej, dlatego zaleca się unikanie uczulającego leku na stałe. Taka decyzja jest obciążająca dla chorego, bo pozbawia go możliwości stosowania w razie potrzeby podstawowego antybiotyku. Co więcej, przyczyną większości łagodnych osutek skórnych pojawiających się u dzieci podczas leczenia ß-laktamami jest zapewne leczona infekcja, a nie alergia na stosowany lek, którą udaje się potwierdzić tylko w <10% przypadków.

Optymalnym sposobem postępowania jest weryfikacja związku przyczynowo-skutkowego między zastosowanym lekiem a obserwowanym ewentualnym objawem alergii. Diagnostykę należy przeprowadzić między 4. tygodniem a 6. miesiącem po wystąpieniu reakcji.

Piśmiennictwo:

1. Gomes E.R., Brockow K., Kuyucu S. i wsp.: Drug hypersensitivity in children: report from the pediatric task force of the EAACI Drug Allergy Interest Group. Allergy, 2016; 71: 149–161
2. Porębski G.: Alergia na leki. (W:) Obtułowicz K. (red.): Alergologia. Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2016: 438–450

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.

Placówki

Szukasz poradni, oddziału lub SOR w swoim województwie? Chętnie pomożemy. Skorzystaj z naszej wyszukiwarki placówek.

Doradca medyczny

Twój pacjent ma wątpliwości, kiedy powinien zgłosić się do lekarza? Potrzebuje adresu przychodni, szpitala, apteki? Poinformuj go o Doradcy Medycznym Medycyny Praktycznej

Partnerem serwisu jest