Czy tempo wzrostu dziecka wpływa na występowanie „bólu wzrostowego”?

30-11-2021
dr hab. n. med. prof. nadzw. Anna Raciborska
Klinika Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie

Ból przeciążeniowy występujący u młodszych dzieci określa się mianem bólu wzrostowego. Najczęściej obserwuje się go w wieku przedszkolnym (4–6 lat), jednak czasami wiek rozszerza się do 3–12 lat. Występuje zarówno u chłopców, jak i dziewczynek. Może dotyczyć nawet 30% dzieci.

Mimo że pierwsze opisy pacjentów z bólem wzrostowym pojawiły się w XIX wieku, to przyczyny dolegliwości i ich patomechanizm nie są do końca znane. W ciągu wielu lat pojawiło się kilka hipotez, a według jednej z nich przyczyną bólu jest intensywny skokowy wzrost kończyn.

Obecnie wiadomo, że wystąpienie bólu wiąże się przede wszystkim z aktywnością fizyczną. Najczęściej dolegliwości bólowe nasilają się w godzinach nocnych. Czasami ból może być tak silny, że wybudza dziecko ze snu, ale ustępuje po podaniu łagodnych środków przeciwbólowych, a nawet po rozmasowaniu kończyny. U dzieci z tej grupy nie stwierdza się żadnych nieprawidłowości w badaniu podmiotowym, przedmiotowym i w badaniach dodatkowych (laboratoryjnych i obrazowych). Jeśli natomiast jest inaczej, konieczna jest dalsza diagnostyka i leczenie.

Piśmiennictwo

  1. Lehman P.J., Carl R.L.: Growing pain. Sports Health, 2017; 9 (2): 132–138
  2. Tuszkiewicz-Misztal E., Misztal M.: Bóle wzrostowe u dzieci? Przegl. Reumatol., 2009; 2 (26): 3

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.

Placówki

Szukasz poradni, oddziału lub SOR w swoim województwie? Chętnie pomożemy. Skorzystaj z naszej wyszukiwarki placówek.

Doradca medyczny

Twój pacjent ma wątpliwości, kiedy powinien zgłosić się do lekarza? Potrzebuje adresu przychodni, szpitala, apteki? Poinformuj go o Doradcy Medycznym Medycyny Praktycznej