Pytanie nadesłane do Redakcji
Czy ketotifen stosowany w kroplach do oczu u dzieci z alergicznym nieżytem nosa i alergicznym zapaleniem spojówek jest skuteczny? Jaka jest jego biodostępność? Czy jego podawanie do worka spojówkowego wiąże się z takim samym ryzykiem działań niepożądanych jak stosowanie doustne?
Odpowiedziała
dr hab. n. med. Ewa Cichocka-Jarosz, prof. nadzw.
Oddział Pulmonologii, Alergologii i Dermatologii Kliniki Chorób Dzieci, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie
Ketotifen w postaci kropli do oczu (0,25 mg/ml) jest zarejestrowany do stosowania w leczeniu objawów sezonowego alergicznego zapalenia spojówek u dorosłych i dzieci >3. roku życia. Dostępne dane potwierdzają jego działanie ośrodkowe na receptory H1 po podaniu do spojówek, choć w Charakterystyce Produktu Leczniczego (ChPL) nie opisano takiego działania. Rozważając korzyści i ryzyko, w leczeniu dospojówkowym należy go w miarę możliwości zastąpić innymi lekami przeciwhistaminowymi, na przykład emedastyną i olopatadyną. Nie ma badań dotyczących skuteczności ketotifenu w kroplach w leczeniu alergicznego nieżytu nosa.