Odpowiedziała
dr n. prawn. Tamara Zimna, radca prawny
Kancelaria Prawa Medycznego, Oświęcim
Częstotliwość i rodzaje wykonywanych badań u dzieci i młodzieży do ukończenia 21. roku życia uprawiających dany sport jest określona przepisami prawa1 i uzależniona od wieku dziecka oraz rodzaju uprawianego sportu. U zawodników do ukończenia 16. roku życia ogólne badanie lekarskie (z oceną stanu uzębienia i ostrości wzroku), badanie ortopedyczne i pomiary antropometryczne mogą być przeprowadzane dodatkowo co 6 miesięcy, jeśli wymaga tego stan zdrowia dziecka lub specyfika współzawodnictwa sportowego.
Zgodnie z przepisami, badanie okresowe należy przeprowadzić przed upływem terminu ważności orzeczenia2. Zawodnik, który nie ma ważnego orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do uprawiania sportu, nie może bezpiecznie uczestniczyć we współzawodnictwie sportowym3.
Piśmiennictwo:
1. § 4 ust. 3 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 22 lipca 2016 r. w sprawie kwalifikacji lekarzy uprawnionych do wydawania zawodnikom orzeczeń lekarskich o stanie zdrowia oraz zakresu i częstotliwości wymaganych badań lekarskich niezbędnych do uzyskania tych orzeczeń (tj.: Dz. U. z 2020 r., poz. 812).2. § 4 ust. 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 22 lipca 2016 r. w sprawie kwalifikacji lekarzy uprawnionych do wydawania zawodnikom orzeczeń lekarskich o stanie zdrowia oraz zakresu i częstotliwości wymaganych badań lekarskich niezbędnych do uzyskania tych orzeczeń (tj.: Dz. U. z 2020 r., poz. 812).
3. art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (tj.: Dz. U. z 2023 r., poz. 2048).