- Jak definiuje się powiększenie węzłów chłonnych krezkowych u dzieci? Jakie jest ich znaczenie kliniczne?
- Jak postępować z niemowlęciem ze sklejonymi wargami sromowymi? Czy i kiedy należy je skierować do chirurga lub ginekologa?
- Jak postępować w przypadku zrośniętych warg sromowych u niemowląt?
- Jak leczyć zaparcie czynnościowe u dzieci?
- Jakie w świetle aktualnych wytycznych metody leczenia zaparcia można zaproponować pacjentowi poza farmakoterapią? Na jakim etapie postępowania?
- Jakie są najczęstsze przyczyny zaparcia u dzieci >4. roku życia? Jakie są kryteria jego rozpoznania?
- Jakie są kryteria rozpoznania zaparcia u noworodków, niemowląt i dzieci do 4. roku życia? Jakie są najczęstsze przyczyny zaparcia w tej grupie wiekowej?
- Jakie preparaty można stosować w zaparciu u dzieci? Jakie jest ich dawkowanie i zalecane normy wiekowe?
- Czy leczenie glistnicy należy powtórzyć?
- Proszę o wyjaśnienie terminu „bliski kontakt” z gruźlicą. U których dzieci należy rozpocząć chemioprofilaktykę? Czy podstawą rozpoczęcia leczenia jest poza „bliskim kontaktem” dodatni odczyn tuberkulinowy i/lub dodatni wynik testu IGRA?
- Jakie są możliwości leczenia gruźliczego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych u nastoletniego dziecka w przypadku gruźlicy lekoopornej?
- Dlaczego zrezygnowano z wykonywania próby tuberkulinowej u dzieci w wieku szkolnym? W jaki sposób można zatem sprawdzić, czy dziecko miało kontakt z chorym na gruźlicę?
- Po jakim czasie od wystąpienia wczesnych objawów boreliozy można wykonywać badania serologiczne?
- Jakie postępowanie należy wdrożyć u noworodka, którego matka była leczona podczas ciąży z powodu objawów neuroboreliozy? Czy osłabione napięcie mięśniowe u dziecka ma związek z chorobą matki? Jakie są objawy boreliozy wrodzonej?
- Czy możliwe jest przeniesienie krętka Borrelia burgdorferi w czasie ciąży z matki na płód oraz w okresie karmienia piersią z matki na dziecko?
- Jak leczyć boreliozę u kobiety w ciąży lub karmiącej piersią?
- Czy należy badać kleszcza usuniętego po ukąszeniu w celu oceny zagrożenia zakażenia boreliozą?
- Czy po ukłuciu przez kleszcza potrzebna jest profilaktyka antybiotykowa?
- Od jakiego wieku można stosować miejscowo fluorochinolony?
- Jakie są zasady empirycznej antybiotykoterapii bakteryjnego zapalenia spojówek u dzieci w różnych grupach wiekowych? Jakie są zalecane leki pierwszego i drugiego wyboru, jak długo należy je stosować i w jakiej postaci?
- Czy istnieją wskazania okulistyczne do zlecenia przez pediatrę złożonego preparatu w kroplach zawierającego antybiotyk i glikokortykosteroid?
- Jakie krople z antybiotykiem można stosować u noworodka?
- Czy sulfacetamid jest skuteczny w leczeniu zapalenia spojówek u noworodków, niemowląt i starszych dzieci?
- Jakie mogą być przyczyny nawracającej gradówki u dziecka? Jakie postępowanie należy wdrożyć?
- Jak leczyć jęczmień i gradówkę u małego dziecka, zwłaszcza w I fazie choroby?
- Czy należy wybudzać całkowicie dziecko moczące się w nocy, aby oddało mocz, czy lepiej „wysadzać” je przez sen?
- Co Państwo sądzą o różnych alarmach stosowanych w leczeniu moczenia nocnego?