W jakim czasie po szczepieniu można się spodziewać epizodu hipotoniczno-hiporeaktywnego i jak w takim przypadku postępować? Czy konieczna jest hospitalizacja?

Data utworzenia:  16.05.2013
Aktualizacja: 25.05.2015
prof. dr hab. med. Jacek Wysocki1, dr med. Ewelina Gowin2
1Katedra i Zakład Profilaktyki Zdrowotnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu
2Katedra i Zakład Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu

Epizod hipotoniczno-hiporeaktywny (HHE) może wystąpić w ciągu 48 godzin po szczepieniu DTP, jednak najczęściej pojawia się w ciągu 12 godzin. Trwa od kilku minut nawet do kilku godzin, ale jego objawy zawsze całkowicie ustępują. Zespół ten rozpoznaje się u dzieci do ukończenia 2. roku życia i nie obserwowano po nim trwałych następstw. Objawy HHE są jednak bardzo niepokojące dla rodziców – dziecko jest blade, wiotkie i słabo reaguje na bodźce zewnętrzne, dlatego opiekunowie często wzywają zespoły ratownictwa lub zgłaszają się z dzieckiem do szpitalnych oddziałów ratunkowych. Lekarzowi trudno jest ustalić to rozpoznanie już na samym początku wizyty, gdyż w rozpoznaniu różnicowym należy uwzględnić inne poważniejsze choroby, takie jak zakażenie ośrodkowego układu nerwowego, zatrucie, hipoglikemię i szereg innych. Z tego powodu dzieci te najczęściej są hospitalizowane, chyba że HHE trwał krótko (kilka minut) i dziecko wróciło do dobrego stanu ogólnego.

Nie ma swoistego postępowania w HHE. Działania należy skoncentrować na przeprowadzeniu diagnostyki różnicowej i wykluczeniu innych poważnych przyczyn zaburzeń obserwowanych u dziecka. Jeśli stan dziecka szybko się poprawił i nie ma podstaw do podejrzewania innych chorób, dziecko można odesłać do domu.

Piśmiennictwo:

1. Pertussis vaccines. W: Plotkin S.A., Orenstein W.A., Offit P.A. (red.): Vaccines. Wyd. 5, Elsevier, 2008: 467–518
2. Kroger A.T., Sumaya C.V., Pickering L.K., Atkinson W.L., Centers for Disease Control and Prevention:General Recommendations on Immunization. Recommendations of the Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP). MMWR, 2011; 60: 1–60
Wybrane treści dla pacjenta
  • Szczepienie przeciwko meningokokom
  • Szczepienie przeciwko gruźlicy
  • Szczepienie przeciwko środkowoeuropejskiemu odkleszczowemu zapaleniu mózgu
  • Szczepienia przed wyjazdem do Afryki Południowej
  • Szczepienia obowiązkowe dla podróżnych
  • Szczepienie przeciwko odrze, śwince i różyczce
  • Szczepienia przed wyjazdem do Afryki Północnej
  • Szczepienie przeciwko pałeczce hemofilnej typu b (Hib)
  • Szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi
  • Szczepienia przed wyjazdem na Karaiby (Wyspy Karaibskie)

Reklama

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.

Przegląd badań