Tabela 2. Wybrane skale oceny bólu u dzieci najczęściej stosowane w praktyce kliniczneja

Grupa wiekowa

Polecana skala oceny bólub

noworodki i wcześniaki, niemowlęta

zmodyfikowana skala oceny bólu u noworodków i niemowląt (Modified Infant Pain Scale/Neonatal Infant Pain Scale – MIPS/NIPS)

dzieci <3. rż. lub dzieci bez kontaktu (w tym pacjenci zaintubowani i z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim)

skala behawioralna opierająca się na ocenie wyrazu twarzy, ułożenia nóg, aktywności ogólnej, płaczu i możliwości ukojenia (Face, Legs, Activity, Cry, Consolability Scale – FLACC)

dzieci 3.–12. rż.

skala Ouchera opracowana na podstawie specyficznych i dobranych w wyniku wieloletnich badań fotografii twarzy (osobne skale dla każdej rasy [Afroamerykanie, Azjaci, rasa biała])

prosta skala „palców” (Finger Span Scale)

dzieci 6.–8. rż.

skala Wonga-Bakera stworzona na podstawie specyficznych i dobranych w wyniku wieloletnich badań rysunków twarzy (uwaga: nie należy używać bliźniaczej skali Bieri!c)

dzieci szkolne i młodzież

skale wizualne i numeryczne (visual analogue scale – VAS, itp.)

a na podstawie: Karwacki M.: Specyfika postępowania w leczeniu bólu u dzieci z chorobą nowotworową. W: Malec-Milewska M., Krajnik M., Wordliczka J. (red.): Chory na nowotwór: kompendium leczenia bólu. Medical Education, 2013; cz. IV: 257–287
b ze względu na brak konsensusu co do wyboru najlepszej metod oceny bólu w poszczególnych grupach wiekowych oraz brak miejsca na przedstawienie dyskusji na ten temat, w tabeli uwzględniono skale oceny bólu najczęściej stosowane przez różne ośrodki naukowe i specjalistyczne centra leczenia bólu na świecie
c skala Bieri nie jest polecana ze względu na depresyjny wygląd narysowanych twarzy (nawet przy braku bólu) i znacząco zaniżane oceny bólu przez dzieci (badania porównujące obie skale doskonale scharakteryzowały naturę dziecka i konieczność przestawienia torów myślenia dorosłych na taki, jaki najlepiej odpowiada specyfice postrzegania świata przez dziecko!)