II Konferencja Cardiolipid

Rejestracja

VM Media Sp. z o.o. VM Group sp.k.
Świętokrzyska 73
80-180 Gdańsk
tel. 58 320 94 94
e-mail: viamedica@viamedica.pl
strona www: www.viamedica.pl
Zapisz się

Termin i miejsce

08−10.09.2017 − Courtyard Gdynia Waterfront, Jerzego Waszyngtona 19, 81-342 Gdynia, woj. pomorskie

Komitety

Przewodniczący komitetu naukowego:
prof. dr hab. n. med. Krzysztof J. Filipiak

Organizatorzy

VM Media Sp. z o.o. VM Group sp.k.
Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk
tel. 58 320 94 94
e-mail: viamedica@viamedica.pl
www.viamedica.pl

Tematyka

Szanowni Państwo,
sukces I Konferencji CARDIOLPID 2016 w Gdyni, we wrześniu ubiegłego roku, spowodował, że II Konferencja CARDIOLPID 2017 będzie oficjalnym letnim spotkaniem Sekcji Farmakoterapii Sercowo-Naczyniowej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Gorąco zapraszamy do uczestnictwa w tym wydarzeniu! Ocenimy jak funkcjonują ogłoszone w trakcie Kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) w 2016 roku nowe, długo oczekiwane wytyczne leczenia dyslipidemii, które zastąpiły dokument z 2011 roku.

Podyskutujemy o nowych celach terapeutycznych w zakresie obniżania cholesterolu frakcji LDL u chorych bardzo wysokiego i wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego, a więc o potrzebie stosowania silnych statyn w maksymalnie tolerowanych dawkach, jak podkreślano w dokumencie Sekcji Farmakoterapii Sercowo-Naczyniowej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK) — II DEKLARACJI SOPOCKIEJ.

Na szczęście już teraz najczęściej sięgamy w Polsce po atorwastatynę i rosuwastatynę, ale warto podyskutować o różnicach pomiędzy nimi i ich pozycjonowaniu.

Dołączenie do statyn ezetimibu otwiera epokę leczenia skojarzonego, a na horyzoncie pojawia się już „trzeci gracz” terapii skojarzonej: alirokumab i ewolokumab. To najważniejsze leki we wrodzonych hipercholesterolemiach rodzinnych. Hipercholesterolemii poświęcimy osobną sesję przygotowaną przez referencyjny i najbardziej doświadczony w tej tematyce ośrodek gdański kierowany przez JM Rektora GUMed Profesora Marcina Gruchałę.

Nadal wielu chorych nie toleruje dużych dawek statyn, a mimo wydania najnowszych konsensusów ESC na ten temat, nie bardzo wiemy jak ich leczyć. Czy stosować terapie dodatkowe (koenzym Q10?), czy dołączać inne leki hipolipemizujące? Jak diagnozować i postępować przy nietolerancji statyn?

Osobnym wyzwaniem w nowych wytycznych stał się drugorzędowy cel leczenia: cholesterol non-HDL. Stąd też dużo będziemy mówić również o fibratach.

Nie zabraknie dyskusji o żywności funkcjonalnej, nowych, nieklasycznych czynnikach ryzyka, odżywianiu i stylu życia. Nie tylko lipidologią żyje człowiek — czy znacie Państwo pierwszą polską monografię poświęconą tej tematyce? Zaproszenie, jak w ubiegłym roku, przyjęła również wybitna ekspert wśród lekarzy zajmujących się żywieniem — Profesor Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska.

Państwa też nie powinno zabraknąć w Gdyni w dniach 8–10 września 2017 roku. Jeszcze raz serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji!

Specjalizacje

Kardiologia