W dniach 21 i 22 września 2007 roku już szósty raz gościliśmy w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie uczestników VI Krajowej Konferencji Szkoleniowej Krakowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego współorganizowanej przez Medycynę Praktyczną. Jak zwykle licznie dopisali goście z całej Polski. Bardzo nas cieszyły pochlebne opinie uczestników konferencji, które dopingują do stałej pracy nad poprawą jakości jej kolejnych edycji.


Cisza przed burzą. Wszystkie sekretariaty gotowe są na przyjęcie uczestników.


Jak co roku uczestnicy licznie dopisali. Sala pękała w szwach.

 

Zapraszając wykładowców, niezmiennie prosimy o przedstawienie ciekawych, aktualnych i wiarygodnych informacji z różnych dziedzin medycyny, przydatnych w codziennej praktyce. Przychylając się do próśb uczestników poprzednich konferencji, poprosiliśmy wykładowców o omówienie kilku trudnych zagadnień.

Mieliśmy zaszczyt gościć na naszej konferencji po raz pierwszy prof. Ewę Tuszkiewicz-Misztal, sędziego Mariusza Żelichowskiego, dr hab. Piotra Sochę, dr med. Hannę Czajkę.


Prof. Ewa Tuszkiewicz-Misztal wzięła na siebie trud wyjaśnienia zawiłości dotyczących reumatologii dziecięcej.


Sędzia Mariusz Żelichowski to nasz ekspert prawa medycznego. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy wykładu o dylematach prawnych w praktyce pediatrycznej.


Ile razy zastanawiamy się się, jak postępować z dzieckiem ze zwiększoną aktywnością aminotransferaz. Po wykładzie dr. hab. Piotra Sochy wydaje się to łatwiejsze.


Dr med. Hanna Czajka opierając się na swoim ogromnym doświadczeniu, radziła, jak postępować w sytuacji, gdy rodzice mają wątpliwości, czy zaszczepić swoje dziecko.

 

 

To jednak nie wszystko. Śledząc informacje z kraju i ze świata spotykamy wiele kontrowersyjnych tematów. Chcąc je przedyskutować, wprowadziliśmy do programu konferencji debaty, podczas których swoje opinie wyrażają wybitni specjaliści. Stanowią one także dla słuchaczy doskonałą okazję do zadawania pytań. Rozmawialiśmy na temat autoszczepionek i nieswoistych szczepionek bakteryjnych, skojarzonego leczenia przeciwgorączkowego, homeopatii i medycyny niekonwencjonalnej.

 


Dyskusje wywoływały różne emocje, niekiedy żywiołowe...


...a niekiedy skupienie na twarzach rozmówców.

 

 

Po raz pierwszy podczas naszej konferencji pojawiły się zajęcia warsztatowe w małych grupach. Obserwując pozytywne reakcje ich uczestników, chcemy kontynuować tą formę zajęć w przyszłości, poszerzając zakres poruszanych zagadnień.


W tym roku omówiliśmy zagadnienia związane z otoskopią. Najpierw przygotowanie teoretyczne...


...a następnie zajęcia praktyczne z użyciem najnowocześniejszego sprzętu.

 

W przerwach między wykładami można było nawiązać nowe kontakty lub odnowić stare oraz zregenerować swoje siły przed kolejnymi wykładami.


Trudno słuchać wykładów, gdy "burczy w brzuchu". Zadbaliśmy, aby z tym dyskomfortem smacznie się uporać.


Lekarze chętnie korzystali z obecności przedstawicieli firm farmaceutycznych, aby poszerzyć swoją wiedzę o dostępnych lekach.

 

Informacja o programie i wykładowcach

 

Trzymaj rękę na pulsie - poznaj nowości w pediatrii i spędź przyjemnie czas w starym Krakowie! Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych konferencjach.