Głównym tematem ostatniego posiedzenia Prezydium NRPiP była kwestia nadania uprawnień do stwierdzania zgonu przez pielęgniarki pracujące w opiece paliatywnej.
Innowacje w medycynie nie mogą być wprowadzane bez etyki, która odwołuje się do zasad humanizmu – podkreślała podczas wykładu rozpoczynającego Kongres Humanizacji Medycyny Maria Siemionow, profesor ortopedii i dyrektor kształcenia mikrochirurgii na Uniwersytecie Illinois w Chicago, współautorka m.in. pierwszego w świecie przeszczepienia twarzy.
Nowe wytyczne poruszają wiele problemów, o których musimy dyskutować. Najbardziej znamienne jest to, że po raz pierwszy pojawia się w nich problem terapii daremnej, który pandemia uwidoczniła w sposób szczególny – mówi prof. Ewa Kucewicz-Czech.
Popadliśmy w zbiorową pychę, sądząc, że naprawdę mamy ten świat pod kontrolą. A takie wydarzenia, jak wielkie trzęsienie ziemi, powódź czy wreszcie pandemia, uświadamiają nam, że nie jesteśmy tak mocarni, jak się nam wydawało – uważa etyk, prof. Paweł Łuków z Instytutu Filozofii UW.
Postępowanie wobec chorego w stanie terminalnym wymaga specyficznej wiedzy i doświadczenia. Zagadnienia związane z końcowym stadium życia przedstawia dr Jolanta Życzkowska.
Zapraszamy do obejrzenia wykładu prof. Ewy Kucewicz-Czech, wygłoszonego w czasie Konferencji „Jak przygotować oddziały anestezjologii i intensywnej terapii na czwartą falę pandemii?", która miała miejsce 28 października 2021 r. w Krakowie.
Wykład dr n. społ. Agnieszki Woźniewicz w ramach webinarium nr 8 dla kapelanów z dnia 20 października 2021 r.