W dniach 19 i 20 września 2008 roku odbyła się w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie
VII Krajowa Konferencja Szkoleniowa Krakowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego współorganizowana przez Medycynę Praktyczną. Miała ona charakter wyjątkowy, ponieważ towarzyszyły
jej obchody 10-lecia "Medycyny Praktycznej - Pediatrii". Było to dla nas dodatkowe wyzwanie i bodziec
do zaprezentowania programu, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Nasz program okazał się interesujący dla wielu uczestników. Nie pomieściliśmy się w jednej sali. Dziękujemy wszystkim,
którzy zjechali do nas z całej Polski.


Zaraz startujemy, ostatnie wskazówki od szefa, wszystko dopięte na ostatni guzik.

 


Nie spodziewaliśmy się tak wielu uczestników. Jedna sala już nas nie mieści...

 


...dlatego przygotowaliśmy drugą salę, na którą transmitowaliśmy wszystkie wykłady.

 

Jak co roku powszechnie cenieni wykładowcy omówili nowości, dotyczące takich zagadnień, jak: szczepienia, żywienie, pulmonologia i alergologia, kardiologia oraz antybiotykoterapia. Poruszyliśmy również rzadziej spotykane, ale nie mniej istotne problemy: uzależnienie od narkotyków, uprawianie sportu, trądzik czy występowanie płodowego zespołu alkoholowego.

Informacje o programie i wykładowcach

 

Dzięki takiemu doborowi tematów mogliśmy po raz pierwszy zaprosić wielu wykładowców, między innymi:

 


Prof. Jacek A. Pietrzyk zapoznał słuchaczy z nowymi trendami w rozpoznawaniu i leczeniu zakażeń układu moczowego.

 


Dr hab. Teresa Jackowska radziła, jak podejmować decyzję o szczepieniu przeciwko pneumokokom.

 


Dr hab. Piotr Socha omawiał postępowanie z dzieckiem chorym na żółtaczkę cholestatyczną. .

 


Niezwykle trudny temat uzależnienia od narkotyków jest dziedziną, w której specjalizuje się
dr med. Karina Chmielewska.

 


Krztusiec to problem, z którym stykamy się nie tylko u niemowląt, o czym przekonywała nas
dr med. Ewa Duszczyk, możemy mu jednak skutecznie zapobiegać.

 


Po wykładzie dr. med. Andrzeja Wiśniewskiego nikt nie miał wątpliwości, że dzieci trzeba zdecydowanie zachęcać do aktywności fizycznej.

 


Dr med. Mirosław Bik-Multanowski omawiał trudności związane z rozpoznawaniem dzieci z płodowym zespołem alkoholowym i dalszą opieką nad nimi.

 


Prof. Anna Jung pokazała, jak radzić sobie z dzieckiem z nawracającymi zakażeniami układu oddechowego.

 

Po raz pierwszy gościliśmy: dr hab. Krystynę Mikiel-Kostyrę, dr med. Annę Purę-Rynasiewicz i dr med. Joannę Friedman-Gruszczyńską.

Podobnie jak podczas poprzedniej konferencji, wykłady urozmaicaliśmy, organizując niezwykle interesujące debaty. Od prawie 2 lat prowadzimy na naszych łamach dyskusję na temat profilaktyki krwawienia z niedoboru witaminy K. W trakcie konferencji gościliśmy prof. Ewę Helwich, która obiecała, że postara się wprowadzić do ogólnopolskich zaleceń zmiany ułatwiające stosowanie profilaktyki tych krwawień w praktyce. Poparli ją w tych staraniach pozostali eksperci uczestniczący w debacie. Wynikiem dyskusji oraz udzielonego nam poparcia był list otwarty uczestników konferencji do autorów zaleceń opublikowany w "Medycynie Praktycznej Pediatrii". Zastanawialiśmy się również nad optymalnym czasem wprowadzania glutenu do diety niemowlęcia. Jest to trudny i kontrowersyjny problem, ufamy jednak, że dzięki naszej debacie jego rozwiązanie stało się łatwiejsze.

Po raz pierwszy wprowadziliśmy ogólnodostępne warsztaty prowadzone na dużej sali. W pierwszym dniu obejrzeliśmy kilka krótkich filmów dotyczących problemów komunikacji z pacjentem, celnie komentowanych przez prowadzących warsztaty.

 


Dr med. Hanna Czajka i dr Tomasz Sobierajski komentowali problemy bohaterów filmów.

 

Poruszane w drugim dniu problemy dotyczyły interpretacji zdjęć RTG klatki piersiowej. Dowiedzieliśmy się, kiedy celowe jest ich wykonanie i jak je interpretować, i obejrzeliśmy kilkadziesiąt ciekawych zdjęć.

 


Doświadczenie pulmonologiczne dr. med. Andrzeja Pogorzelskiego w interpretacji RTG klatki piersiowej było nieocenione.

 

Podobnie jak w latach poprzednich, zorganizowaliśmy warsztaty w małych grupach, a nawet
je rozbudowaliśmy, pamiętając, jakie wzbudzały zainteresowanie. Oprócz techniki otoskopii, omawianej już
w roku ubiegłym, odbywały się warsztaty dotyczące szczepień, technik leczenia inhalacyjnego oraz techniki karmienia piersią. Poprowadzili je cenieni specjaliści: dr med. Leszek Grabowski, dr med. Hanna Czajka, dr Izabela Tarczoń, dr med. Ewa Cichocka-Jarosz, dr med. Teresa Marek-Szydłowska, dr med. Anna Oslislo i dr Magdalena Nehring-Gugulska.

 


Po otrzymaniu solidnych podstaw teoretycznych trakcie warsztatów otoskopowych...

 


Uczestnicy przystępowali do wykorzystywania ich w praktyce, korzystając z uprzejmości niezwykle cierpliwych statystek.

 


W trakcie warsztatów szczepionkowych można było uzyskać odpowiedź na liczne pytania nurtujące uczestników w codziennej praktyce.

 


Dzięki warsztatom obejmującym techniki leczenia inhalacyjnego każdy mógł wypróbować działanie większości dostępnych na polskim rynku inhalatorów.

 


Warsztaty laktacyjne pozwoliły poznać uroki karmienia piersią nie tylko paniom... Po takich zajęciach rozwiązywanie problemów kobiet karmiących piersią będzie niewątpliwie łatwiejsze.

 

 

Dołożyliśmy wszelkich starań, aby wspomnienia z udziału w naszej konferencji były jak najmilsze. Zadbaliśmy o strawę dla ciała i ducha, a najbardziej wytrwali otrzymali odpowiednie materialne dowody bytności w Krakowie.

 


Żle słucha się wykładów z pustym żołądkiem, nie można było pozwolić, aby ten dyskomfort przeszkadzał w przyswajaniu wiedzy.

 


Wytrwali słuchacze wzięli udział w losowaniu nagród. Komu dopisało szczęście, wrócił do domu z niezwykle przydatną w praktyce lekarskiej, pięknie ilustrowaną książką.

 

Trzymaj rękę na pulsie - dowiedz się, co nowego w pediatrii i spędź przyjemnie czas w starym Krakowie! Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych konferencjach. Co roku dowiecie się czegoś nowego
i z roku na rok będziecie coraz bardziej zadowoleni.