Sumatryptan

Sumatryptan to lek należący do grupy tryptanów. Wybiórczo pobudza receptory serotoninowe 5-HT1D. Wykazano, że zmniejsza on również aktywność nerwu trójdzielnego. Sumatryptan nie wpływa na inne podtypy receptorów serotoninowych. Skuteczność tryptanów w leczeniu migreny została potwierdzona, ponieważ jednak nie do końca wyjaśniono jak powstaje migrena, nie wyjaśniono również dokładnie sposobu ich działania. Przypuszcza się, że istotną rolę mogą odgrywać następujące mechanizmy: zwężanie przez tryptany patologicznie rozszerzonych wewnątrzczaszkowych naczyń krwionośnych i przywracanie prawidłowego przepływu krwi oraz blokowanie uwalniania prozapalnych neuroprzekaźników na poziomie zakończenia nerwowego w przestrzeniu okołonaczyniowej.
Wskazaniem do stosowania sumatryptanu jest migrenowy ból głowy z aurą lub bez niej. Sumatryptan znosi lub łagodzi ból migrenowy oraz objawy towarzyszące migrenie, takie jak nudności, wymioty, światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki. Skuteczność jest tym większa, im wcześniej lek zostanie przyjęty, najlepiej bezpośrednio po wystąpieniu bólu głowy, pamiętając jednakże, że nie należy przyjmować tryptanów w czasie aury migrenowej, gdyż wtedy nie są skuteczne.
Po podaniu podskórnym działanie obserwuje się po 10–15 min, po podaniu do nosa – po 15 min, po podaniu doustnym lub doodbytniczym – po 30 min. Dostępność biologiczna po podaniu podskórnym wynosi 96%; maksymalne stężenie w surowicy osiąga ok. 25 min po podaniu. Po podaniu doustnym lek jest szybko wchłaniany, całkowita dostępność biologiczna wynosi 14%. Po podaniu do nosa maksymalne stężenie we krwi osiąga po 1–1,5 h, dostępność biologiczna wynosi ok. 16%; wchłanianie może być upośledzone u chorych z nieżytem nosa lub zapaleniem zatok. Po podaniu doodbytniczym maksymalne stężenie we krwi osiąga po 1–1,5 h, dostępność biologiczna – ok. 19%. Sumatryptan ulega przemianom w ustroju do nieczynnych metabolitów, które są wydalane przez nerki. Biologiczny okres półtrwania leku, niezależnie od drogi podania, wynosi ok. 2 h.
Więcej informacji – patrz: opisy preparatów

Przeczytaj też artykuły

Preparaty na rynku polskim zawierające sumatryptan

ApoMigra (tabletki) Cinie 50 (tabletki) Cinie 100 (tabletki) Frimig (tabletki powlekane) Imigran (aerozol do nosa) Imigran (tabletki powlekane) MIGTAN (tabletki powlekane) Sumamigren (tabletki powlekane) Sumatriptan Medical Valley (tabletki) Sumatriptan SUN (roztwór do wstrzykiwań) Sumigra 50 (tabletki powlekane) Sumigra 100 (tabletki powlekane)

Zobacz substancje złożone zawierające sumatryptan

Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta