×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Jak przygotować się do podróży?

dr n. med. Weronika Rymer, Polski Instytut Evidence Based Medicine, Kraków
dr n. med. Agnieszka Wroczyńska, Klinika Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych, Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni, Gdański Uniwersytet Medyczny

O tym jak przygotować się do podróży, w tym do wyjazdu w tropiki – rozmawiają dr Weronika Rymer i dr Agnieszka Wroczyńska

Co zabrać do apteczki podróżnej?

Apteczka podróżna jest bardzo ważnym elementem przygotowań zdrowotnych do wyjazdów za granicę, do krajów tropikalnych. Nie ma uniwersalnego składu apteczki dla wszystkich, ponieważ potrzeby zdrowotne osób podróżujących są różne, a apteczka powinna być do nich dostosowana. Oprócz stanu własnego zdrowia, trzeba wziąć pod uwagę cel i charakter podróży.
Kompletując apteczkę, należy uwzględnić najczęstsze problemy zdrowotne osób podróżujących i wyposażyć ją w leki przeciwgorączkowe oraz przeciwbólowe. Do krajów tropikalnych najlepiej wziąć paracetamol. Jest to bardzo ważne, ponieważ w razie zachorowania na dengę – powszechną chorobę wirusową w wielu krajach tropikalnych – inne leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe mogą choremu zaszkodzić.
Warto wziąć leki przeciwalergiczne, a także przeciwbiegunkowe ze względu na powszechną w tropiku biegunkę podróżnych. Część leków przeciwbiegunkowych dostępna jest tylko na receptę, wymaga więc wizyty u lekarza przed wyjazdem.
W apteczce powinny się znaleźć środki pierwszej pomocy oraz w dobie pandemii COVID-19, która nie skończyła się jeszcze – maseczki ochronne i środki do dezynfekcji skóry.
Osoby, które chorują przewlekle nie mogą zapomnieć o lekach stosowanych na stałe.

Czy wziąć ich tyle, by wystarczyło na wyjazd, czy raczej mieć zapas?

Pandemia nauczyła nas, że trzeba brać pod uwagę nagłe odwołania lotów i inne wyjątkowe sytuacje, z którymi mamy do czynienia od 2 lat i które wielu podróżującym pokrzyżowały plany. Dlatego w celu bezpieczeństwa osoby stosujące leki z powodu chorób przewlekłych powinny uwzględnić możliwość wydłużenia podróży i mieć ich odpowiedni zapas, na pewno więcej niż na przewidywaną długość wyjazdu.
Musimy pamiętać, że nie zawsze w miejscu pobytu będzie można uzupełnić apteczkę podróżną, nie wszędzie leki są powszechnie dostępne, ponadto w wielu krajach tropikalnych rynek farmaceutyczny nie jest dobrze kontrolowany, istnieje duży problem fałszowania leków.

Podczas podróży samolotem leki przewozić w bagażu podręcznym czy głównym?

Bardzo polecam, by najważniejsze leki zabierać do bagażu podręcznego. Zdarza się, że bagaż główny dociera na miejsce z opóźnieniem, bywa też, że przewoźnik go gdzieś gubi. Pamiętam pacjenta, który leczył się w Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej z powodu malarii – leki stosowane do zapobiegania malarii włożył do plecaka, który nadał jako bagaż główny, a ten nigdy do Afryki nie doleciał. Do tego leki, które kupił na miejscu były niedostatecznej jakości. Przypłacił to ciężką chorobą.

Jakich leków nie można zabrać za granicę?

Problem stanowią przede wszystkim leki, które mogą uzależniać, a także leki do wstrzykiwania. Kłopot może też sprawić rozbudowana apteczka podróżna z dużą ilością leków, np. gdy ktoś wyjeżdża na wiele miesięcy. W takich sytuacjach zawsze warto sprawdzić przed wyjazdem, przy wsparciu lekarza medycyny podróży, przepisy dotyczące przewozu leków przez granice, które chcemy przekraczać.

Czy wziąć ze sobą testy w kierunku zakażenia SARS-CoV-2?

Nie ma wytycznych, które wskazywałyby w jakiej sytuacji należałoby użyć testów w kierunku zakażenia SARS-CoV-2 do samodzielnego wykonania w podróży.
Doświadczenie podpowiada, że przeprowadzenie wiarygodnego testu mogłoby pomóc podjąć określone decyzje, np. w razie wystąpienia gorączki podczas pobytu w kraju, w którym dostęp do opieki zdrowotnej i testowania jest ograniczony. Może się zdarzyć, że podróżny napotka trudności w diagnostyce w kierunku COVID-19 i wtedy rzetelny, dobrej jakości test, odpowiednio wykonany i zinterpretowany może być bardzo, bardzo przydatny.

Jak stosować profilaktykę przeciwmalaryczną? Jakie błędy popełniane są najczęściej?

Najczęstszym błędem popełnianym przez polskich podróżnych jest niestosowanie w ogóle chemioprofilaktyki malarii, czyli zapobiegawczego przyjmowania leków przeciwko malarii w podróży do kraju zagrożonego tą chorobą.
Malaria jest główną wśród chorób zakaźnych przyczyną zgonów osób podróżujących w tropiki.
Podczas pandemii sytuacja epidemiologiczna dotycząca występowania malarii pogorszyła się. Istnieje zatwierdzona przez WHO w zeszłym roku szczepionka przeciwko malarii, ale nie jest ona dostępna dla osób wyjeżdżających w tropiki z Europy. W tej sytuacji ochrona przed ukłuciami komarów oraz leki do zapobiegania malarii stanowią o bezpieczeństwie podróży, a czasami ratują życie.
Stosowanie ich nieregularnie, zbyt szybkie kończenie przyjmowania mogą się przyczynić do zachorowania. A najbardziej niebezpieczne jest oczywiście odstąpienie w ogóle od profilaktyki, o ile nie ma ku temu jakiejś istotnej przyczyny.
Lek przeciwmalaryczny powinien zdecydowanie stanowić wyposażenie apteczki, jeśli udajemy się do regionu endemicznego, co więcej, nie może w tej apteczce przeleżeć, ale podróżnik musi go regularnie przyjmować.

Po wyjeździe ze strefy endemicznej należy kontynuować profilaktykę, czy można ją przerwać?

Większość leków do zapobiegania malarii stosujemy jeszcze do tygodnia, a nawet do 4 tygodni po opuszczeniu strefy zagrożonej malarią. Wynika to z tego, że malaria jest chorobą pasożytniczą, wywoływaną przez pierwotniaka, który ma swój cykl rozwojowy. Leki działają w określony sposób i aby były skuteczne, należy uwzględnić możliwość zarażenia po podróży.

23.06.2022
Zobacz także
  • Pierwsza pomoc w wakacje
  • Jak przygotować się do podróży do krajów o odmiennej strefie klimatycznej?
  • Jak bezpiecznie podróżować z dziećmi?
  • Bezpieczne wakacje
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta