Irigasin Junior - proszek do sporządzania roztworu do płukania nosa i zatok

Wyrób medyczny w postaci proszku do przygotowania roztworu do płukania nosa i zatok; oczyszcza śluzówkę i ujścia zatok oraz wspomaga udrażnianie zatok i przywraca ich prawidłowe funkcjonowanie.

Preparat zawiera substancję sód (chlorek sodu)

Wyrób medyczny

Nazwa preparatu Postać; dawka; opakowanie Producent Cena 100% Cena po refundacji
Irigasin Junior
proszek do sporządzania roztworu do płukania nosa i zatok; ; 12 saszetek + irygator
Aflofarm Farmacja Polska
22,50 zł
Irigasin Junior
proszek do sporządzania roztworu do płukania nosa i zatok; ; 30 saszetek
Aflofarm Farmacja Polska
16,90 zł

Uwaga: ceny leków refundowanych są zgodne z przepisami obowiązującymi od 1 kwietnia 2024 r.

Co zawiera i jak działa Irigasin Junior - proszek do sporządzania roztworu do płukania nosa i zatok?

Preparat zawiera chlorek sodu w postaci proszku przeznaczonego do przygotowania roztworu do płukania nosa i zatok. Możliwe jest przygotowanie zarówno izotonicznego jak i hipertonicznego roztworu, który przepłukuje i oczyszcza śluzówkę, rozrzedza wydzielinę i ułatwia jej usuwanie, przynosi ulgę i łagodzi ból zatok. Wpływa na poprawę czynności rzęsek nabłonka oddechowego, co wspomaga jego oczyszczanie. Roztwór izotoniczny dodatkowo nawilża śluzówkę i łagodzi podrażnienia błon śluzowych. Roztwór hipertoniczny zmniejsza obrzęk śluzówki.

Kiedy stosować Irigasin Junior - proszek do sporządzania roztworu do płukania nosa i zatok?

Wyrób medyczny przeznaczony dla dzieci po 4. roku życia stosowany do płukania nosa i zatok w przypadku:

• ostrego lub przewlekłego zapalenia zatok przynosowych

nieżytu nosa

• alergicznego nieżytu nosa

• zabiegów chirurgicznych w obrębie nosa i zatok

• codziennej higieny nosa i zatok

• kontaktu z powietrzem zawierającym duże stężenie pyłów.

Kiedy nie stosować preparatu Irigasin Junior - proszek do sporządzania roztworu do płukania nosa i zatok?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu, jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.

Nie stosować w przypadku całkowitego zablokowania nosa, zakażeń ucha (zapalenie ucha, uczucie zatkania ucha) ani po operacji ucha (chyba, że lekarz zaleci inaczej).

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Irigasin Junior - proszek do sporządzania roztworu do płukania nosa i zatok?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych.

Jeżeli wystąpią reakcje alergiczne lub jakiekolwiek inne działania niepożądane, należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem.

U dzieci preparat może być stosowany tylko pod nadzorem osoby dorosłej.

Przed zastosowaniem preparatu u dzieci do ukończenia 4. roku życia należy skonsultować się z lekarzem.

W przypadku pogorszenia się objawów towarzyszących nieżytowi nosa należy skonsultować się z lekarzem.

Dawkowanie preparatu Irigasin Junior - proszek do sporządzania roztworu do płukania nosa i zatok

Preparat ma postać proszku do przygotowania roztworu do płukania nosa i zatok. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek, ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania preparatu, a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu, skonsultuj się z lekarzem.

Dzieci po ukończeniu 4. roku życia:

Płukanie należy przeprowadzać wyłącznie z zastosowaniem butelki dołączonej do opakowania (zestaw podstawowy). Nie stosować preparatu jeśli butelka jest uszkodzona. Płukania należy przeprowadzać 1–2 razy na dobę.

Nie przeprowadzać płukania później, niż na godzinę przed snem. Przez godzinę po irygacji dziecko nie powinno się kłaść aby płyn nie przedostał się do ucha. Każdorazowo, do płukania należy przygotować świeży roztwór. Każdorazowo, przed zastosowaniem roztworu do płukania, należy sprawdzić jego temperaturę. Temperatura nie powinna przekraczać temperatury ciała.

Możliwe jest przygotowanie roztworu izotonicznego lub hipertonicznego. Roztwór hipertoniczny, ze względu na większe stężenie chlorku sodu, wykazuje właściwości osmotyczne, dzięki którym zmniejsza obrzęk śluzówki. Jest więc zalecany w przypadku obrzęku towarzyszącego nieżytowi nosa lub zapaleniu zatok.

Aby przygotować roztwór izotoniczny: zawartość 1 saszetki należy rozpuścić w 120 ml przegotowanej, ostudzonej wody.

Aby przygotować roztwór hipertoniczny: zawartość 2 saszetek należy rozpuścić w 120 ml przegotowanej, ostudzonej wody.

W celu wypłukania zatok należy pochylić się nad umywalką, wprowadzić końcówkę butelki do jednego z nozdrzy i oddychając swobodnie przez usta zaaplikować płyn do jamy nosa poprzez naciśnięcie butelki, tak aby wypłynął drugim otworem nosowym. Czynność należy powtórzyć w drugim nozdrzu. Irygator należy dokładnie umyć i osuszyć po każdym użyciu.

Nie stosować wody nieprzegotowanej.

U dzieci preparat może być stosowany tylko pod nadzorem osoby dorosłej.

Czy można stosować Irigasin Junior - proszek do sporządzania roztworu do płukania nosa i zatok w okresie ciąży i karmienia piersią?

Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku lub wyrobu medycznego w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego preparatu.

Nie ma danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu przez kobiety w ciąży ani przez kobiety karmiące piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Nie ma danych dotyczących występowania interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Irigasin Junior - proszek do sporządzania roztworu do płukania nosa i zatok?

Nie ma danych dotyczących możliwych działań niepożądanych związanych ze stosowaniem preparatu.

Inne preparaty na rynku polskim zawierające sód (chlorek sodu)

Bepanthen Baby Woda Morska (spray do nosa) Desnoran (spray do nosa) Disnemar (aerozol do nosa) Disnemar Baby (aerozol do nosa) Disnemar Junior (aerozol do nosa) Fixsin (roztwór do płukania nosa i zatok) Gargarin Zatoki (proszek do sporządzania roztworu do płukania nosa i zatok) Gilbert NaCl (płyn do przemywania oczu, higieny nosa i przemywania ran) Hipertonic Spray (aerozol) Hysan woda morska (aerozol do nosa) Inj. Natrii chlorati isotonica Polpharma (rozpuszczalnik do sporządzania leków parenteralnych) Inj. Natrii chlorati Polpharma (koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji) Irigasin (proszek do sporządzania roztworu do płukania nosa i zatok) Marimer Baby (spray do nosa) Marimer Baby hipertoniczny (spray do nosa) Marimer Hipertoniczny (spray do nosa) Marimer Inhalation (płyn do inhalacji z nebulizatora) Marimer Izotoniczny (spray do nosa) Marimer Soft (krople do nosa, roztwór) NasaMist All in One (spray) NasaMist Saline Spray Hypertonic (spray) NasaMist Saline Spray Isotonic (spray) Natrium Chloratum 0,9% Baxter (roztwór do infuzji) Natrium Chloratum 0,9% Fresenius (roztwór do infuzji) Natrium Chloratum 0,9% Kabi (rozpuszczalnik do sporządzania leków parenteralnych) Nebu-dose BABY (roztwór do inhalacji) Nebu-dose hipertonic (roztwór do inhalacji) Nebu-dose isotonic (roztwór do inhalacji) Nebutac (roztwór do inhalacji) OCUsalin (krople do oczu) Polpharma 0,9% NaCl (roztwór do stosowania zewnętrznie izotoniczny sterylny) Puri-nasin (aerozol do nosa) Quixx Alergeny (aerozol do nosa) Quixx baby (krople do nosa) Quixx Katar (aerozol do nosa) Quixx Zatoki (aerozol do nosa) Sinus Rinse 70 Hypertonic Packets (proszek) Sinus Rinse Pediatric Premixed Packets (proszek) Sodu chlorek 0,9% Baxter (roztwór do infuzji) Sterimar Baby Higiena Nosa (aerozol do nosa) Sterimar Baby hipertoniczny (aerozol do nosa) Sterimar Higiena Nosa (aerozol do nosa) Sterimar Zatkany Nos (aerozol do nosa) Symphar NaCl (roztwór) Tetrisal E (aerozol do nosa) Zatoxin Katar i alergia (aerozol do nosa)

Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta