Ryzedronian sodu

Ryzedronian sodu jest lekiem zaliczanym do grupy bisfosfonianów. Mechanizm działania leku polega na łączeniu się z hydroksyapatytami znajdującymi się w kościach, ze szczególnie dużym powinowactwem do tych części kości, które podlegają aktywnej przebudowie. Ryzedronian hamuje aktywność osteoklastów, czyli komórek kościogubnych, mających zdolność rozpuszczania i resorpcji tkanki kostnej, nie wpływa natomiast hamująco na proces tworzenia kości. Dzięki temu następuje stopniowy przyrost masy kostnej i tworzenie normalnej tkanki kostnej z lekiem wbudowanym w macierz kości, w której jest farmakologicznie nieaktywny. Wykazano, że w porównaniu z placebo albo z niestosowaniem żadnego swoistego leczenia, ryzedronian zmniejsza ryzyko złamań kręgów, innych kości i złamań bliższego odcinka kości udowej.
Wskazaniem do stosowania ryzedronianu jest leczenie osteoporozy u kobiet po menopauzie oraz u mężczyzn z dużym ryzykiem złamań.
Ryzedronian podaje się doustnie. Konieczne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń dotyczących sposobu stosowania leku, zarówno ze względu na jego małą dostępność biologiczną, jak i na ryzyko wystąpienia podrażnień przewodu pokarmowego. Zalecenia te obejmują: przyjmowanie leku w całości, na czczo, rano, popijając szklanką zwykłej wody, co najmniej 30 min przed spożyciem pierwszego posiłku albo napoju lub przyjęciem innych leków, a pacjenci nie powinni kłaść się przez 30 min po przyjęciu leku. Ryzedronian dostępny jest w dawkach i postaciach do stosowania doustnego raz na tydzień.
Dostępność biologiczna ryzedronianu po podaniu doustnym nie przekracza 0,7% i jest uzależniona od czasu, jaki upływa między podaniem leku a spożywaniem pokarmów. Wchłanianie leku jest hamowane przez posiłek, napój czy inny lek i jest bliskie zeru w przypadku podawania jednocześnie z posiłkiem. Nie ma dowodów na to, by ryzedronian był metabolizowany w organizmie ludzkim.
Więcej informacji – patrz: opisy preparatów

Przeczytaj też artykuły

Preparaty na rynku polskim zawierające ryzedronian sodu

Risendros 35 (tabletki powlekane)

Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta