Oksykodon (chlorowodorek oksykodonu)

Oksykodon należy do silnie działających leków przeciwbólowych z grupy opioidów, zwanych narkotycznymi lekami przeciwbólowymi. Pod względem budowy chemicznej jest zbliżony do kodeiny. Oksykodon łączy się z receptorami opioidowymi κ, µ i δ, które znajdują się w organizmie i powoduje ich pobudzenie. Wykazuje również działanie uspokajające.

Oksykodon wskazany jest w leczeniu bólu o nasileniu umiarkowanym do dużego. Wskazany jest również w leczeniu objawowym II rzutu u pacjentów z idiopatycznym zespołem niespokojnych nóg o nasileniu od ciężkiego do bardzo ciężkiego, po wykazaniu nieskuteczności leczenia dopaminergicznego.

Oksykodon podawany jest doustnie lub we wstrzyknięciach. Z tabletek o przedłużonym uwalnianiu uwalnia się dwufazowo; ok. 40% substancji czynnej uwalniane jest szybko, natomiast pozostałe 60% wolniej. Dzięki temu możliwe jest podawanie leku co 12 godzin. Standardowy posiłek nie wpływa na wchłanianie oksykodonu. Metabolizm zachodzi w jelicie i w wątrobie. Metabolity nie wykazują istotnego działania farmakologicznego. Wydalanie następuje z moczem i kałem. Oksykodon przenika przez łożysko i do mleka matki.

O zastosowaniu oksykodonu i jego dawkowaniu może zadecydować wyłącznie lekarz. Długotrwałe stosowanie może powodować rozwój tolerancji oraz uzależnienie psychiczne i fizyczne. U osób otrzymujących długotrwale opioidy nagłe zaprzestanie podawania może prowadzić do wystąpienia zespołu odstawiennego. Oksykodon może również silnie upośledzać sprawność psychomotoryczną, w związku z tym nie należy podczas jego stosowania prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń mechanicznych w ruchu.

Przeczytaj też artykuły

Preparaty na rynku polskim zawierające oksykodon (chlorowodorek oksykodonu)

Accordeon (tabletki o przedłużonym uwalnianiu) Oxycodone Molteni (roztwór do wstrzykiwań i infuzji) Oxycodone Vitabalans (tabletki powlekane) OxyContin (tabletki o przedłużonym uwalnianiu) Oxydolor (tabletki o przedłużonym uwalnianiu) Oxydolor Fast (tabletki powlekane) OxyNorm (roztwór do wstrzykiwań) Reltebon (tabletki o przedłużonym uwalnianiu) Xancodal (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Zobacz substancje złożone zawierające oksykodon (chlorowodorek oksykodonu)

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.