×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Zasady i możliwości leczenia dyskopatii odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Pytanie nadesłane do redakcji

Witam. Poszukuję rozwiązania bardzo poważnego problemu, jaki spotkał moją Mamę. "W kręgosłupie piersiowym zmiany zwyrodnieniowe widoczne są pod postacią dziobków kostnych obecnych na krawędziach trzonów, zwłaszcza na szczycie kyfozy. Zwapnienie w krążku międzykręgowym na poziomie TH11-TH12. Dyskopatia na poziomie L3-L4. Wyostrzenie krawędzi trzonów o charterze spondylosis def. kość krzyżowa w położeniu poziomym." Niesłychanie bolesne jest zwapnienie krążków międzykręgowych, które to uniemożliwia normalne funkcjonowanie bez bardzo silnych leków przeciwbólowych. Mieszkamy w centrum Gdyni. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Nie ukrywam, że sprawa jest pilna, gdyż stan Mamy cały czas się pogarsza. Będę wdzięczna za wszelką pomoc.

Odpowiedział

dr hab. n med. Andrzej Maciejczak, prof. UR
neurochirurg

Informacja zamieszczona przez Pana/nią jest tak ogólna i uboga, że nie sposób jest wyciągnąć na jej podstawie jakiekolwiek nawet najbardziej ogólnikowych wniosków. Dotyczy to zarówno dolegliwości Mamy, jak i opisu badania na które Pan/i powołuje się (sądząc z Pana/i opisu jest to zwykłe zdjęcie rentgenowskie).

We współczesnej diagnostyce kręgosłupa zdjęcie rentgenowskie jest zaledwie dodatkiem do innych bardziej specjalistycznych badań obrazowych, takich jak rezonans magnetyczny ewentualnie tomografia komputerowa. W przypadku odcinka piersiowego i tak w grę wchodzi wyłącznie rezonans magnetyczny jako najlepsze badanie. Opis badania, które Pan/i zamieściła bez powiązania z konkretnymi dolegliwościami Mamy oraz bez uzupełnienia badaniami, takimi jak rezonans nie świadczy o niczym poza tym, że jest opisem "starzejącego się kręgosłupa", czyli normą w tym wieku (zakładam, że Mama ma co najmniej 40 lat lub więcej). Mam na myśli to, że żadna ze zmian które Pan/i zacytował z tego badania nie musi mieć w ogóle związku z dolegliwościami Mamy.

Bardzo często widuje się na zwykłych zdjęciach rentgenowskich, zmiany które nie mają związku z dolegliwościami kręgosłupowymi, a dopiero badanie rezonansu lub tomografii ujawnia rzeczywistą przyczynę dolegliwości, której nie było widać na zdjęciu.

Proponuję udać się na konsultację do neurologa lub neurochirurga, który zdecyduje, który odcinek kręgosłupa jest przyczyną dolegliwości i który trzeba zbadać metodą rezonansu magnetycznego. Dopiero to badanie da odpowiedź w jaki sposób można pomóc Mamie.

07.11.2012

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.