×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Lista pytań i odpowiedzi

 • Plamienia i krwawienia podczas przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych

  Rozpoczęłam przyjmowanie tabletek Yasmin. Jest to moja pierwsza antykoncepcja hormonalna. Mam pytanie dotyczące wyglądu śluzu, gdyż tuż po zakończeniu miesiączki jest on niepokojąco rozciągliwy i podbarwiony krwią.

 • Czy zapalenie jądra występuje po skręcie jądra?

  Proszę o informację, czy zapalenie jądra może wystąpić przed skrętem, czy jest odwrotnie, to skręt powoduje objawy podobne do zapalenia?

 • Hipofosfatemia

  Czy po operacji wymiany aorty z zastawką mitralną (metalowa w 2010 r.) istnieje możliwość zachorowania na hipofosfatemię w 2014 r? Czy na odwrót, cierpiąc na hipofosfatemię (ukrytą), była możliwość rozwarstwienie aorty i uszkodzenia zastawki serca? W moim przypadku w 2015 r., określono chorobę nerek, która powoduje brak fosforu w organizmie?

 • Puchnięcie dłoni

  Mam 25 lat, od jakiegoś czasu, budząc się rano, mam opuchnięte dłonie, palce. W ciągu dnia pierścionki są luźne, natomiast rano z trudem mogę je zdjąć. Czasem mam wrażenie, że na twarzy, pod oczami też jestem opuchnięta. W ciągu dnia te objawy mijają.

 • Protruzja a przepuklina krążka międzykręgowego

  Czy protruzja i przepuklina krążka międzykręgowego to jest to samo? Dlaczego noszą różne nazwy. Gdzieś doczytałam, że protruzja to przepuklina krążka, czy to prawda?

 • Czy zapalenie jądra po przebytej śwince może prowadzić do bezpłodności?

  Mój narzeczony w wieku dziecięcym przeszedł świnkę, ale ze względu na niedopilnowanie przez rodziców przeziębił ją i boję się, że to wpłynęło na jego płodność. Jako dorosły mężczyzna przeszedł obrzęk jadra, to chyba było zapalenie jądra. Czy to jest powikłanie po śwince, którą przeszedł jako małe dziecko i czy ma to wpływ na jego płodność?

 • Czy okres rekonwalescencji po chorobie jest przeciwwskazaniem do szczepienia przeciwko krztuścowi?

  Mam 48 lat i 4 lata temu chorowałam na krztusiec. Pielęgniarka w mojej poradni powiedziała mi, że mogę się zaszczepić przeciwko krztuścowi. Chciałabym się upewnić czy rzeczywiście i kiedy to mogę uczynić.

 • Co powoduje zniekształcenie stóp?

  Co powoduje zniekształcenie stóp? Jak zapobiegać zniekształceniom stóp?

 • Zwiększona skłonność do tworzenia sińców

  Po niewielkim uderzeniu występują na nogach okropne wybroczyny, noga aż do kostek czerwienieje i miejscami robi się sinoczerwona po kilku godzinach taka jest cała długość nogi. Do jakiego specjalisty się zgłosić?

 • Przyczyny nadpłytkowości

  Moja mama jest w okresie menopauzy, ma podwyższoną liczbę płytek krwi do 570. Lekarz zalecił jej zrobić dodatkowe badania po trzech tygodniach, ale teraz zrobiła się kolejka i jest miejsce dopiero za 2 miesiące. Czy powinna zapisać się do innego lekarza?

 • Drętwienie i ból lewej ręki

  Przy wykonywaniu niektórych czynności lewą ręką czuję dyskomfort (coś w rodzaju zmęczenia) mięśni tuż przy łokciu. Odczuwam także w tej ręce nieznaczne drętwienie idące od łokcia do palca serdecznego. Także ogólnie dosyć często drętwieje mi ta kończyna. Czy objawy przeze mnie opisane mogą mieć swoją przyczynę w dyskopatii kręgosłupa szyjnego bądź piersiowego?

 • Dyskopatia lędźwiowa

  Mam 25 lat i niestety już mam ogromne problemy z kręgosłupem w odcinku lędźwiowym. Mam problem ze schyleniem się po cokolwiek, nie mówiąc już o podnoszeniu cięższych przedmiotów. Czy jest to stan, w którym warto poddać się operacji?

 • Zespół Chiariego

  Czy są jakieś specjalne zalecenia lub przeciwwskazania odnośnie do tej choroby na takim etapie, czy czegoś nie wolno robić lub powinno się unikać, aby choroba się nie pogłębiła?

 • Stenoza, zwężenie kanału kręgowego

  Mam bardzo silne bóle nóg, przy coraz krótszym wysiłku podczas chodzenia pieszo. Ból nóg odczuwam jakby był zlokalizowany w łydkach i jednoczesny ból kręgosłupa piersiowo-lędźwiowego. W 2005 r. miałam operację z powodu całkowitego wypadnięcia jądra miażdżystego L5 S1.

 • Silne bóle podbrzusza i nieregularne miesiączki

  Od 3 lat mam silne bóle w dole brzucha. Bóle trwają 5 minut, ale są tak mocne, że nie mogę się w ogóle ruszyć. Zgłaszałam to swojemu ginekologowi, ale on to zbagatelizował. Od 6 miesięcy mam nieregularne miesiączki. Wcześniej wszystko było dobrze. Były one również bezbolesne, a teraz są bardzo obfite i bolesne.

 • Co oznacza struna ścięgnista ze zwapnieniem?

  Oto opis USG serca: Wielkość jam serca w normie, zastawki bez istotnych zmian organicznych, łagodna (+) NM. Umiarkowana NP. Kurczliwość LK prawidłowa z EF ok. 65%. Funkcja rozkurczowa prawidłowa.

 • Leczenie zespołu Sudecka

  Po zdjęciu gipsu z ręki (złamanie nadgarstka, składanie operacyjne z założeniem dwóch drutów Kirchnera) stwierdzono u mnie zespół Sudecka. Teraz biorę zastrzyki, leki przeciwbólowe nie pomagają. Co robić dalej?

 • Czym może być spowodowany nadmiar wydzielin w organizmie?

  Mam pytanie na temat wydzielania nadmiernej ilości śliny, śluzu z pochwy, nadmiernego pocenia się oraz białego śluzu z nosa w tym samym czasie.

 • Mimowolne skurcze mięśni szkieletowych

  Kiedy wykonuję najzwyklejsze ćwiczenia, w brzuchu łapią mnie silne skurcze, które nie pozwalają mi się wyprostować. Brzuch mi się po prostu rusza i bardzo boli. Z resztą mięśni nie mam problemu, ale każdego dnia, kiedy mam zrobić 10 brzuszków, bardzo się boję bólu, jest trudny do zniesienia.

382 artykuły - strona 1 z 20