×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Działania niepożądane bromokryptyny

Pytanie nadesłane do redakcji

W zeszłym roku zaczęłam mieć problemy z poziomem prolaktyny, wahał się w przedziałach 30–40. Teraz po zastosowaniu Bromergonu spadł do poziomu niespełna 5 jednostek, jednak pojawiły się wahania nastroju, płaczliwość, przygnębienie. Dodam, że leczyłam się już wcześniej na depresję. Czy takie stany psychiczne mogą być skutkiem zażywania Bromergonu? Jaki czas po odstawieniu Bromergonu można zacząć zażywać leki przeciwdepresyjne oraz w jaki sposób wpływają one na płodność (Anafranil)?

Odpowiedziała

prof. dr n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta
ginekolog położnik, endokrynolog, seksuolog
Kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Droga Pani,
głównymi skutkami ubocznymi stosowania Bromergonu (Bromokryptyna) są nudności, zaburzenia funkcji przewodu pokarmowego, bóle i zawroty głowy, senność. Bardzo rzadko może wywołać epizody psychotyczne.

Jest mało prawdopodobne, aby opisane przez Panią dolegliwości miały związek z leczeniem Bromergonem. Radzę udać się do lekarza psychiatry, który oceni, czy opisywane przez Panią objawy wymagają włączenia leczenia przeciwdepresyjnego.

Mnogość leków o działaniu przeciwdepresyjnym nie pozwala na jednoznaczne wypowiedzenie się w kwestii wspólnego stosowania obu leków – lekarz psychiatra z pewnością dobierze odpowiedni preparat, mając na uwadze wszystkie przeciwwskazania.

31.10.2013
Inne pytania
  • Skurcze mięśni brzucha podczas ćwiczeń
  • Punktowy ból głowy
  • Drętwienie lewej ręki - czy to objaw dyskopatii kręgosłupa?
  • Czym może być spowodowany nadmiar wydzielin w organizmie?
  • Hormonalna terapia zastępcza (HTZ)

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.