Mechanizm działania
Wybiórczy małocząsteczkowy inhibitor kinazy tyrozynowej receptora dla naskórkowego czynnika wzrostu (EGFR). Naskórkowy czynnik wzrostu i jego receptor odpowiadają za procesy wzrostu i podziału zarówno w komórkach zdrowych, jak i nowotworowych. Pod wpływem aktywującej mutacji EGFR w komórce nowotworowej dochodzi do pobudzenia wzrostu komórki, zablokowania jej apoptozy, zwiększenia produkcji czynników angiogenezy i ułatwienia procesu powstawania przerzutów. Gefitynib jest skuteczny w leczeniu nowotworów u pacjentów z mutacją aktywującą domenę kinazy tyrozynowej EGFR niezależnie od rzutu leczenia. Lek nie wykazuje działania u pacjentów bez mutacji.
Farmakokinetyka
Po podaniu p.o. tmax wynosi ok. 3–7 h, średnia dostępność biologiczna – 59%, t1/2 u pacjentów z nowotworem wynosi ok. 41 h. Pokarm nie wpływa na ekspozycję na lek. pH >5 zmniejsza ekspozycję na lek o 47%. Gefitynib wykazuje znaczną dystrybucję do tkanek i w znacznym stopniu wiąże się z białkami osocza. Metabolizowany jest głównie przez izoenzymy CYP3A4 i CYP2D6. U osób z nieaktywnym CYP2D6 może wystąpić dwukrotnie większa ekspozycja na gefitynib, co może mieć znaczenie kliniczne, ponieważ jego działania niepożądane są zależne od dawki i ekspozycji. Wydalanie następuje głównie z postaci metabolitów z kałem, niewielka ilość wydalana jest z moczem.
Niedrobnokomórkowy rak płuca
Leczenie dorosłych z niedrobnokomórkowym rakiem płuca, miejscowo zaawansowanym lub z przerzutami, z aktywującą mutacją EGFR-TK.
Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, okres karmienia piersią.
Śródmiąższowa choroba płuc
W razie nasilenia takich objawów, jak duszność, kaszel, gorączka, należy przerwać leczenie i wdrożyć postępowanie diagnostyczne w kierunku śródmiąższowej choroby płuc. Jeśli choroba zostanie rozpoznana, należy rozpocząć odpowiednie leczenie.
Zaburzenia czynności wątroby
Należy monitorować czynność wątroby i zachować ostrożność u pacjentów z lekkimi i umiarkowanymi zaburzeniami jej czynności. W przypadku znacznego zwiększenia aktywności enzymów wątrobowych należy rozważyć przerwanie leczenia gefitynibem.
Konieczność natychmiastowego kontaktu z lekarzem
Pacjent powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem w razie zauważenia jakichkolwiek zmian w obrębie oka, nasilonej lub długotrwałej biegunki, nudności, wymiotów lub jadłowstrętu.
Dodatkowe składniki preparatu
Nie stosować u osób z dziedziczną nietolerancją galaktozy, pierwotnym niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.
Silne inhibitory izoenzymu CYP3A4
Silne inhibitory izoenzymu CYP3A4 (np. ketokonazol, pozakonazol, worykonazol, inhibitory proteaz, klarytromycyna, telitromycyna) mogą zwiększać stężenie gefitynibu w osoczu, a tym samym zwiększenie ryzyka wystąpienia działań niepożądanych (szczególnie u osób z genotypem odpowiedzialnym za wolny metabolizm przez izoenzym CYP2D6).
Induktory izoenzymu CYP3A4
Induktory izoenzymu CYP3A4 (np. fenytoina, ryfampicyna, karbamazepina, barbiturany, ziele dziurawca) mogą zmniejszać ekspozycję na gefitynib i skuteczność leczenia.
Leki powodujące trwałe znaczne zwiększenie pH soku żołądkowego
Leki powodujące trwałe znaczne zwiększenie pH soku żołądkowego powodują zmniejszenie stężenia gefitynibu, podobnie jak leki zobojętniające przyjmowane z gefitynibem w niewielkim odstępie czasowym.
Leki metabolizowane przez izoenzym CYP2D6
Należy monitorować stężenia leków metabolizowanych przez izoenzym CYP2D6 przyjmowanych jednocześnie z gefitynibem, ponieważ wykazuje on niewielkie działanie hamujące ten izoenzym (dotyczy to zwłaszcza leków o małym indeksie terapeutycznym).
Warfaryna
Podczas jednoczesnego przyjmowania warfaryny może nastąpić zwiększenie INR i krwawienie.
Winorelbina
Gefitynib nasila neutropenię występującą po zażyciu winorelbiny.
Bardzo często: anoreksja, biegunka, nudności, wymioty, zapalenie jamy ustnej, zwiększenie aktywności ALT, reakcje skórne, wysypka krostkowa, często z suchą skórą, swędząca, na podłożu rumienia, osłabienie.
Często: zapalenie powiek i spojówek, suchość oka, krwawienie z nosa, krwiomocz, śródmiąższowa choroba płuc, odwodnienie w związku z biegunką, nudnościami, wymiotami lub brakiem łaknienia, suchość w jamie ustnej, zwiększenie aktywności AST, zwiększenie stężenia bilirubiny całkowitej, zmiany w obrębie paznokci, łysienie, bezobjawowe zwiększenie stężenia kreatyniny, białkomocz, gorączka.
Niezbyt często: nadżerka rogówki, nieodwracalna i czasem współistniejąca z nieprawidłowym wzrostem rzęs, zapalenie trzustki, reakcje alergiczne (obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka).
Rzadko: zapalenie wątroby, martwica toksyczno-rozpływna naskórka, zespół Stevensa i Johnsona, rumień wielopostaciowy.
Nie stosować u kobiet w ciąży poza przypadkami bezwzględnej konieczności. Kobiety w wieku rozrodczym stosujące gefitynib powinny stosować skuteczną metodę antykoncepcji.
Karmienie piersią jest przeciwwskazane podczas leczenia gefitynibem.
Dorośli p.o. 250 mg 1 ×/d, niezależnie od posiłku, najlepiej o tej samej porze. Tabletkę można połykać w całości lub po rozpuszczeniu w połowie szklanki niegazowanej wody. Zawiesinę należy wypić w ciągu 1 h od jej przygotowania, następnie ponownie napełnić szklankę do połowy wodą i wypić. Można podawać również przez sondę nosowo-żołądkową lub gastrostomię.
Pominięcie dawki
W przypadku pominięcia dawki, jeśli do momentu planowanego przyjęcia następnej pozostało więcej niż 12 h, pacjent powinien jak najszybciej zażyć tabletkę. Nie należy stosować podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętej.
Zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek
Stosować ostrożnie u pacjentów z umiarkowaną do ciężkiej niewydolnością wątroby (należy ich monitorować pod kątem czynności wątroby). Zachować ostrożność u osób z klirensem kreatyniny ≤20 ml/min oraz z genotypem odpowiedzialnym za wolny metabolizm CYP2D6.
Osoby nietolerujące działań niepożądanych
U pacjentów nietolerujących działań niepożądanych (biegunka, reakcje skórne) należy na ok. 14 dni przerwać leczenie. Jeśli po jego wznowieniu pacjent nadal będzie źle znosił działania niepożądane, należy rozważyć leczenie innym lekiem.
w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł