Alendronian sodu

Alendronian sodu jest lekiem zaliczanym do grupy bisfosfonianów. Mechanizm działania leku polega na łączeniu się z hydroksyapatytami znajdującymi się w kościach, ze szczególnie dużym powinowactwem do tych części kości, które podlegają aktywnej przebudowie. Alendronian hamuje aktywność osteoklastów, czyli komórek kościogubnych, mających zdolność rozpuszczania i resorpcji tkanki kostnej, nie wpływa natomiast hamująco na proces tworzenia kości. Dzięki temu następuje stopniowy przyrost masy kostnej i tworzenie normalnej tkanki kostnej z lekiem wbudowanym w macierz kości, w której jest farmakologicznie nieaktywny. Wykazano, że w porównaniu z placebo albo z niestosowaniem żadnego swoistego leczenia, alendronian zmniejsza ryzyko złamań kręgów, innych kości i złamań bliższego odcinka kości udowej.
Wskazaniem do stosowania alendronianu jest leczenie osteoporozy u kobiet po menopauzie oraz u mężczyzn w celu zapobiegania złamaniom kręgów i szyjki kości udowej oraz zapobieganie osteoporozie wywołanej stosowaniem glikokortykosteroidów u kobiet po menopauzie nieleczonych estrogenami.
Alendronian podaje się doustnie. Konieczne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń dotyczących sposobu stosowania leku, zarówno ze względu na jego małą dostępność biologiczną, jak i na ryzyko wystąpienia podrażnień przewodu pokarmowego. Zalecenia te obejmują: przyjmowanie leku w całości, na czczo, rano, popijając szklanką zwykłej wody, co najmniej 30 min przed spożyciem pierwszego posiłku albo napoju lub przyjęciem innych leków, a pacjenci nie powinni kłaść się przez 30 min po przyjęciu leku. Alendronian dostępny jest w dawkach i postaciach do stosowania doustnego raz na dobę lub raz na tydzień.
Dostępność biologiczna alendronianu po podaniu doustnym nie przekracza 0,7% i jest uzależniona od czasu, jaki upływa między podaniem leku a spożywaniem pokarmów. Wchłanianie leku jest hamowane przez posiłek, napój czy inny lek i jest bliskie zeru w przypadku podawania jednocześnie ze śniadaniem lub do 2 h po nim. Nie ma dowodów na to, by alendronian był metabolizowany w organizmie ludzkim. Ponieważ jest wbudowywany w tkankę kostną jego biologiczny okres półtrwania wynosi ponad 10 lat, co odzwierciedla uwalnianie alendronianu z kości.
Więcej informacji – patrz: opisy preparatów

Przeczytaj też artykuły

Preparaty na rynku polskim zawierające alendronian sodu

Alendran 70 (tabletki) Alendrogen (tabletki) Alendronat Bluefish (tabletki) Alendronic Acid Genoptim (tabletki) Ostemax 70 comfort (tabletki) Ostenil 70 (tabletki) Ostolek (tabletki powlekane)

Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta