Mechanizm działania
Silnie zasadowe białko izolowane z gonad ryb łososiowatych. Protamina stosowana w monoterapii wykazuje słabe właściwości przeciwzakrzepowe. Inaktywuje heparynę przez tworzenie z nią trwałych, nieaktywnych kompleksów (obojętne sole).
Farmakokinetyka
Działanie neutralizujące protaminy rozpoczyna się w ciągu 5 min po podaniu dokładnie wyliczonej dawki.
Odtrutka w przypadku przedawkowania heparyny
Odtrutka w przypadku przedawkowania heparyny, podaje się jako substancję neutralizującą działanie heparyny przed zabiegami chirurgicznymi, po operacjach prowadzonych na otwartym sercu, u pacjentów dializowanych.
Nadwrażliwość na lek, obecność w surowicy przeciwciał przeciwko siarczanowi protaminy, nadwrażliwość na ryby.
Cukrzyca
Nie zaleca się stosowania u chorych na cukrzycę, którzy otrzymują obecnie lub otrzymywali w przeszłości preparaty insuliny zawierające protaminę.
Niezgodności
Nie należy podawać w strzykawce lub pojemniku razem z innymi lekami. Wykazuje niezgodność z licznymi antybiotykami (np. cefalosporynami i penicylinami).
Obniżenie ciśnienia tętniczego, także z bradykardią, krótkotrwałe zaburzenia hemodynamiki, reakcje nadwrażliwości.
Bardzo rzadko przemijające nudności, wymioty, leukopenia, małopłytkowość, uczucie znużenia, duszności, skurcz oskrzeli, pokrzywka, zaczerwienienie skóry.
PrzedawkowanieW przypadku przedawkowania protaminy ujawnia się jej działanie antyagregacyjne – ryzyko wystąpienia krwawienia.
Ze wzgledu na brak wystarczających danych należy zachować ostrożność w przypadku stosowania leku u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią.
1 mg siarczanu protaminy unieczynnia 100 j.m. heparyny. Niezależnie od sposobu podania heparyny należy wstrzyknąć i.v. zawartość jednej ampułki (5 ml). W razie potrzeby można wstrzyknięcie powtórzyć raz lub kilkakrotnie w odstępie 10–15 min. Po podaniu heparyny s.c. lub i.m., kiedy występuje jej przedłużone działanie, należy po 3 h powtórzyć wstrzyknięcie siarczanu protaminy. W pierwszych 10 min podawania stosować maks. 50 mg. Kolejne dawki w zależności od parametrów krzepnięcia
w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł