×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Zespół Chiariego

Pytanie nadesłane do redakcji

Mam 23 lata, wykryto u mnie zespół Chiariego typ I. Obniżenie migdałków móżdżku sięga u mnie 5 mm. Moje pytanie jest następujące - czy są jakieś specjalne zalecenia lub przeciwwskazania odnośnie do tej choroby na takim etapie, czy czegoś nie wolno robić lub powinno się unikać, aby choroba się nie pogłębiła? Mój neurolog nic mi na ten temat nie powiedział, a mam malutkie dziecko i chciałabym być w pełni sił, aby być w stanie się nim w przyszłości zajmować.

Odpowiedział

dr hab. n. med. Andrzej Maciejczak, prof. UR
neurochirurg

Zespół Chiariego to wada wrodzona, która polega na tym, że tylna dolna przestrzeń jamy czaszkowej (potylica) jest zbyt mała. Tę przestrzeń czaszki zajmuje normalnie móżdżek. Ponieważ objętość jamy czaszki, którą zajmuje móżdżek jest zbyt mała, to ten ostatni nie mieści się w niej w całości. Dlatego dolne części móżdżku, zwane migdałkami móżdżku, nie leżą w jamie czaszkowej, tylko znajdują się w górnym odcinku kanału kręgowego kręgosłupa.

W kanale kręgowym kręgosłupa przebiega rdzeń kręgowy (odchodzi on od mózgu w tylnej jamie czaszki i przez otwór w tylnej dolnej części czaszki zwany otworem potylicznym wielkim przechodzi do kanału kręgowego). Rdzeń kręgowy jak wiadomo przewodzi impulsy ruchowe z mózgu do ciała i czuciowe z ciała do mózgu. W kanale kręgowym jest tylko miejsce dla rdzenia. Dlatego obecność tam migdałków móżdżku powoduje ciasnotę i ucisk rdzenia kręgowego.

Objawy tego ucisku mają rozmaite natężenie: od niewielkich zaburzeń czucia w kończynach górnych, takich jak osłabienie czucia czy parestezje (określane przez chorego jako cierpnięcia i mrowienia) po niedowłady (osłabienie siły kończyn górnych czy kończyn górnych i dolnych razem o różnym nasileniu aż po utratę zdolności chodzenia). W zespole Chiariego często dochodzi do powstania jamy w środku rdzenia kręgowego (zwanej syringomielią), która może potęgować albo powodować niedowłady i zaburzenia czucia od szyi w dół.

Powinna Pani zwrócić uwagę na niepokojące objawy, takie jak osłabienie siły kończyn górnych lub dolnych, które byłyby wskazaniem do leczenia operacyjnego. Nie wiem jakie objawy ma Pani obecnie, ale na pewno bez powodu nie miała Pani wykonywanego tak specjalistycznego badania, jak rezonans magnetyczny bez obecności konkretnych dolegliwości lub objawów.


Ryc. Zespół Chiariego w obrazie rezonansu magnetycznego głowy (kliknij, aby powiększyć)
18.03.2015

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.