×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Implant antykoncepcyjny

Pytanie nadesłane do redakcji

Implant antykoncepcyjny. Czy mogę zajść w ciążę, mając implant antykoncepcyjny?

Odpowiedziała

prof. dr n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta
ginekolog położnik, endokrynolog, seksuolog
Kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Szanowna Pani,
Implant służy już kobietom w Europie Zachodniej, w Polsce spodziewać możemy się go z początkiem roku 2013. Jest to nowoczesna, niecodzienna metoda antykoncepcyjna. Polega na wprowadzeniu niewielkich rozmiarów pałeczki 4 cm długości i 2 mm grubości pod skórę wewnętrznej strony przedramienia. Implant nosi się przez 3 lata. Wydziela w tym czasie do krwi tylko jeden hormon - progestagen. Jest zatem dobry dla kobiet, które palą papierosy oraz tych z chorobami układu krążenia. Mogą stosować go również kobiety karmiące piersią.

Działanie implantu jest podobne do mechanizmu działania pigułek, plastrów czy krążków dopochwowych. Uwalniany z implantu do organizmu kobiety hormon sprzyja zniesieniu owulacji, atrofii endometrium, czyli niezdolności do przyjęcia zarodka oraz zagęszcza śluz, przez co utrudnia plemnikom poruszanie się. Dodatkowym atutem implantu jest to, iż założony raz - działa od razu i bez przerwy. Nie trzeba jak w przypadku tabletek pamiętać o codziennym przyjmowaniu lub jak w przypadku plastra o cotygodniowym naklejaniu. To o wiele skuteczniejsze, ponieważ zmniejsza ryzyko tzw. pomyłek użytkowniczki. A tych jest bardzo wiele. Statystycznie, przy braniu pigułek 60% ciąż wynika z pominięcia przyjęcia tabletki.

Ostatnio w mediach pojawiły się doniesienia, iż ponad pół tysiąca Brytyjek, mimo stosowania implantu zaszło w ciążę. Zważywszy, że metodę tę stosuje od 14 lat ponad milion trzysta tysięcy kobiet nie jest to liczba wysoka. Eksperci tłumaczą ją - nie wadliwym działaniem mechanizmu, ale złym wprowadzeniem pod skórę - przypadkami zsunięcia się pręcika ze strzykawki.

Proszę jednak pamiętać, że nie ma i nigdy nie było idealnej metody antykoncepcyjnej takiej, która w 100% byłaby bezpieczna i nie miała związku z aktywnością seksualną, odwracalnością efektu antykoncepcyjnego, łatwością stosowania, czy akceptacją przez kulturę i religię.

25.10.2012
Inne pytania

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.