×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Jak duże znaczenie ma liczba rzędów w tomografie?

Pytanie nadesłane do redakcji

Witam! Chciałam się dowiedzieć jak duże znaczenie ma liczba rzędów w tomografie i liczba tesli w rezonansie? Czy np. 128-rzędowy tomograf komputerowy jest w stanie pokazać zmiany, których nie zobaczymy na 16-rzędowym tomografie? Czy rezonans magnetyczny 3T jest dokładniejszy niż 1.5T i czy pokaże zmiany, które się nie uwidocznią na aparacie 3T? Czy ewentualne różnice są na tyle istotne, że warto wybrać się na badanie rezonansem 3T czy tomografem 128-rzędowym - jeśli np. na rezonansie 1,5 T widoczne są zmiany w kanale kręgowym, które należy różnicować pomiędzy dwiema różnymi patologiami, to czy na rezonansie 3T będzie większa rozdzielczość?

Odpowiedział

dr n. med. Piotr Grzanka
specjalista radiodiagnostyki
Kierownik Działu Diagnostyki Obrazowej
Szpital Wojewódzki w Opolu

Liczba rzędów w tomografie zwykle jest związana z szybkością jego działania. Jest to niezwykle istotne w badaniu struktur ruchomych - szczególnie serca, naczyń wieńcowych. Współcześnie, do badania serca i naczyń wieńcowych zaleca się stosowanie skanerów posiadających 64 lub więcej rzędów detektorów. Z drugiej strony, jeśli aparat 64- czy nawet 128-rzędowy nie ma odpowiedniego oprogramowania do analizy miąższu płuc, jelita grubego lub badania uzębienia, to może się okazać niejednokrotnie mniej przydatny do diagnostyki niż aparat 16-rzędowy.

Tak więc, w odpowiedzi na Pani pytanie można stwierdzić, że badanie przeprowadzone na tomografie komputerowym 16- i 128-rzędowym pozwala na podobne zobrazowanie szczegółów anatomicznych i zmian patologicznych - obrazy charakteryzują się podobną mocą diagnostyczną. Istnieją inne możliwości aparatów 128- i więcej rzędowych, związane głównie ze skróceniem czasu skanowania (głównie w diagnostyce układu sercowo-naczyniowego).

Moc pola magnetycznego w badaniu MR 1,5 Tesli lub 3 Tesle nie spowoduje, by jakiś element patologii wewnątrzkanałowej został inaczej zinterpretowany. Istotne jest w tym przypadku odpowiednie oprogramowanie i doświadczenie lekarza uczestniczącego w badaniu. Wykonanie odpowiednich sekwencji często decyduje o właściwym rozpoznaniu.

W przypadku zmian położonych w kanale kręgowym należy podkreślić istotną przewagę diagnostyczną magnetycznego rezonansu nad tomografią komputerową. Dodatkowo tomografia magnetycznego rezonansu jest metodą obrazowania bez wykorzystania promieniowania jonizującego.

12.07.2012
Inne pytania

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.