×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Szczepienie przeciw ospie wietrznej jako profilaktyka poekspozycyjna

Pytanie nadesłane do redakcji

Dzień dobry. Czy można podać szczepionkę osobie, która już przebywała z osobą chorą? Ja byłem w Polsce trzy tygodnie temu i przywiozłem ospę do Anglii, nawet nie wiedziałem o tym, a teraz koleżanka ma bóle głowy, gorączkę. Proszę jak najszybciej odpowiedzieć, dziękuję.

Odpowiedziała

dr n. med. Ewa Talarek
Specjalista pediatra
Klinika Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego, Warszawski Uniwersytet Medyczny
Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie

Szczepienie przeciw ospie wietrznej można zastosować jako profilaktykę poekspozycyjną, czyli po kontakcie z osobą, która zaraża. Warto pamiętać, że okres zakaźności trwa od 2 dni przed pojawieniem się pierwszych wykwitów na skórze do momentu przyschnięcia wszystkich wykwitów w strupki (co na ogół ma miejsce 6.–7. dnia od pojawienia się wysypki). Podanie szczepionki ma szanse zapobiec zachorowaniu, jeśli nastąpi w ciągu kilku dni od kontaktu – optymalnie do 72 h (skuteczność takiej profilaktyki oceniana jest na 90%). Szczepienie do 108 godzin po kontakcie w 70% zapobiega zachorowaniu, a w 100% zachorowaniu o ciężkim przebiegu. Szczepienie wykonane później ma szanse złagodzić przebieg choroby, ale najprawdopodobniej jej nie zapobiegnie.

Jeśli widział się pan z koleżanką (która nie chorowała na ospę wietrzną, a więc jest wrażliwa na zachorowanie) w okresie zakaźności, może ona spróbować zapobiec chorobie, szczepiąc się, ale trzeba pamiętać, że czasu na skuteczną profilaktykę jest niewiele, zwłaszcza jeśli widzieliście się Państwo także w ciągu 2 dni, zanim pan zachorował. Jeśli od Waszego spotkania minęło 11–21 dni i teraz koleżanka ma gorączkę, to może to być zapowiedź ospy wietrznej, okaże się w ciągu 1–2 dni.

Piśmiennictwo:

Prevention of Varicella. Recommendations of the Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP). Morbidity and Mortality Weekly Report (MMWR) 2007; 56(RR04): 1–40.
Varilrix. Charakterystyka produktu leczniczego.

29.01.2013
Inne pytania

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.