×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Bóle kończyn po zabiegach z powodu dyskopatii

Pytanie nadesłane do redakcji

Moja mama ma 71 lat. Rok temu przebyła operację kręgosłupa lędźwiowego, ponieważ bolały ją nogi. Po operacji jest jeszcze gorzej. Porusza się przy chodziku, ponieważ nogi ma sztywne. Tydzień temu była operacja kręgosłupa szyjnego, ponieważ są też problemy z rękoma. Jak jest w kołnierzu pooperacyjnym, to nawet trzeba ją karmić. W nocy bolą nogi. Nie wiem jak pomóc, do jakiego lekarza się udać. Pozdrawiam i proszę o pomoc. Marek.

Odpowiedział

dr hab. n. med. Andrzej Maciejczak, prof. UR
neurochirurg

Jak w przypadku wielu takich pytań, tak i w tym mam zbyt mało danych, aby odnieść się do niego precyzyjnie i celnie.

Dyskopatia jest bardzo ogólnikowym terminem, który nic nie mówi o istocie schorzenia kręgosłupa, podobnie jak termin awaria auta nic mówi co się w aucie zepsuło. Także nie wiem jaką operację kręgosłupa wykonano Pani/Pana mamie, zarówno w odcinku lędźwiowym, jak i szyjnym. Te informacje oraz chociażby opis badań obrazowych kręgosłupa (rezonans magnetyczny najlepiej), mogłyby mi dać informacje niezbędne do rzetelnej i rzeczowej odpowiedzi.

05.11.2013

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.