BCG-Medac - proszek i rozpuszczalnik do sporządzania zawiesiny do podania do pęcherza moczowego

Szczepionka

Preparat zawiera substancję szczepionka BCG do immunoterapii (dopęcherzowa)

Lek wydawany na receptę do zastrzeżonego stosowania

Nazwa preparatu Postać; dawka; opakowanie Producent Cena 100% Cena po refundacji
BCG-Medac
proszek i rozpuszczalnik do sporządzania zawiesiny do podania do pęcherza moczowego; 1 fiol. zawiera nie mniej niż 2 × 108 i nie więcej niż 3 × 109 żywych cząsteczek BCG; 1 fiol. z proszkiem + system do rozpuszcz. i podaw. z rozp. 50 ml
medac
665,00 zł

Uwaga: ceny leków refundowanych są zgodne z przepisami obowiązującymi od 1 maja 2022 r.

Co zawiera i jak działa BCG-Medac - proszek i rozpuszczalnik do sporządzania zawiesiny do podania do pęcherza moczowego?

Leczenie nieinwazyjnego raka nabłonkowego pęcherza moczowego in situ. Dorośli. Dopęcherzowo. Jedna dawka preparatu 1 ×/tydz. przez 6 tyg. jako leczenie wprowadzające. Po 4 tyg. przerwy należy kontynuować leczenie podtrzymujące, przez conajmniej rok.
Zapobieganie nawrotom raka nabłonkowego pęcherza moczowego – raka nabłonkowego ograniczonego tylko do błony śluzowej Ta G1–G2, jeśli jest to guz wieloogniskowy i/lub nawracający, Ta G3, raka nabłonkowego umiejscowionego w błonie właściwej, ale nie w mięśniowej pęcherza moczowego (T1) oraz raka in situ. Dorośli. Dopęcherzowo. Leczenie należy rozpocząć 2–3 tyg. po elektroresekcji przezcewkowej (TUR) lub po biopsji pęcherza moczowego i po bezurazowym cewnikowaniu. Wlewy należy wykonywać z 1-tyg. przerwami przez 6 tyg. W przypadku guzów o dużym ryzyku należy zastosować leczenie podtrzymujące. W leczeniu podtrzymującym stosuje się wlewy 1 ×/mies. przez 12 mies. lub po 3 wlewy w odstępie 1 tyg. w 3., 6., 12., 18., 24., 30. i 36 mies. po rozpoczęciu leczenia (podczas pełnego cyklu leczenia trwającego 3 lata podaje się 27 dawek).

Kiedy nie stosować preparatu BCG-Medac - proszek i rozpuszczalnik do sporządzania zawiesiny do podania do pęcherza moczowego?

Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, zaburzenia czynności układu immunologicznego, wrodzone lub nabyte niedobory odporności (np. u chorych zakażonych HIV, z białaczką, chłoniakiem, chorych leczonych przeciwnowotworowo, chorych leczonych lekami immunosupresyjnymi), czynna gruźlica w wywiadzie, radioterapia pęcherza moczowego w wywiadzie, perforacja pęcherza moczowego, ostre zakażenie pęcherza moczowego, okres karmienia piersią. Nie podawać przed upływem 2–3 tyg. od resekcji przezcewkowej, biopsji pęcherza moczowego lub po urazie podczas cewnikowania.

Dawkowanie preparatu BCG-Medac - proszek i rozpuszczalnik do sporządzania zawiesiny do podania do pęcherza moczowego


Preparat należy podawać do pęcherza moczowego w warunkach wymaganych do przeprowadzenia wziernikowania pęcherza moczowego. Chory nie powinien przyjmować płynów 4 h przed podaniem preparatu i 2 h po nim. Przed podaniem leku należy opróżnić pęcherz moczowy. Preparat wprowadza się do pęcherza przez cewkę moczową za pomocą cewnika pod małym ciśnieniem i pozostawia w nim przez 2 h. Zawiesina powinna mieć kontakt z całą powierzchnią błony śluzowej pęcherza, dlatego chorzy powinni wstać tak szybko, jak to możliwe. Po 2 h chory powinien opróżnić pęcherz (o ile to możliwe, zaleca się w pozycji siedzącej). Jeżeli nie ma przeciwwskazań, zaleca się silne nawadnianie pacjentów przez 48 h po podaniu każdej dawki.

Przeczytaj też artykuły

Inne preparaty na rynku polskim zawierające szczepionka BCG do immunoterapii (dopęcherzowa)

Onco TICE (proszek do sporządzania zawiesiny do podawania do pęcherza moczowego) Onko BCG 50 (proszek i rozpuszczalnik do sporządzania zawiesiny do podania do pęcherza moczowego) Onko BCG 100 (proszek i rozpuszczalnik do sporządzania zawiesiny do podania do pęcherza moczowego)

Zbiórka dla szpitali w Ukrainie!
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta
 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.