Fosforany są jednym z podstawowych jonów wewnątrzkomórkowych. Biorą udział w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej, w metabolizmie węglowodanów, białek i tłuszczów, w procesach magazynowania i przekazywania energii, w zachowaniu prawidłowej struktury i funkcjonowania tkanki kostnej.
Roztwory fosforanów podawane doustnie lub we wlewach doodbytniczych wywierają działanie osmotyczne w świetle jelita, zapobiegają wchłanianiu wody, powodują zmiękczenie mas kałowych, zwiększenie ich objętości i pobudzają odruch defekacji. Po podaniu doodbytniczym działanie występuje zazwyczaj 2–5 min po podaniu.
Fosforany stosowane są doustnie zapobiegawczo i leczniczo w stanach hipofosfatemii (zmniejszonego stężenia fosforanów we krwi), osteoporozy, osteomalacji, krzywicy, hiperkalciurii (zwiększone wydalanie wapnia z moczem), zapobieganiu kamicy wapniowej. Doodbytniczo w zaparciu, podczas przygotowania do zabiegów diagnostycznych jelita grubego, w zaburzeniach defekacji w okresie przed- i pooperacyjnym, w położnictwie przed porodem i po nim.
Po podaniu doustnym w przewodzie pokarmowym wchłania się ok. 65% spożytych fosforanów. Ich wchłanianie odbywa się głównie w górnej części jelita cienkiego w wyniku transportu aktywnego.
w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł