Mechanizm działania
Średnio długo działające insuliny izofanowe (neutral protamin Hagedorn – NPH), związane w postaci kryształów tetragonalnych z protaminą i cynkiem, zawieszone w buforze fosforanowym, identyczne z insuliną ludzką, otrzymywane za pomocą inżynierii genetycznej po zaprogramowaniu odpowiednimi genami plazmidów bakterii E. coli lub drożdży piekarskich.
Farmakokinetyka
Początek działania ok. 0,5–1,5 h po podaniu s.c., szczyt między 3 a 12 h, koniec po 18–22 h.
Cukrzyca
Cukrzyca wymagająca leczenia insuliną. Insulina izofanowa jest najczęściej podawana w modelu intensywnego leczenia insuliną jako preparat imitujący wydzielanie podstawowe, może być podawana w modelu konwencjonalnego leczenia insuliną.
Nadwrażliwość na określony preparat insuliny ludzkiej, hipoglikemia.
U ciężarnych kobiet chorych na cukrzycę wskazane jest stosowanie insuliny ludzkiej niezawierającej protaminy w modelu intensywnego leczenia insuliną.
Dawkowanie w każdym przypadku ustala się indywidualnie na podstawie kontroli glikemii. Insulina do stosowania s.c., podawać w zależności od preparatu, zwykle 30–60 min przed posiłkami. Nie podawanać i.v. Insulina izofanowa jest najczęściej podawana s.c. 1 ×/d (przed snem), w modelu intensywnego leczenia insuliną (przy zastosowaniu insuliny ludzkiej neutralnej lub analogu insuliny jako imitujących wydzielanie stymulowane), rzadziej 2 ×/d.
Warunki przechowywaniaPrzechowywać w temp. 2–8°C, nie zamrażać, chonić przed światłem. Aktualnie używaną insulinę można przechowywać w temperaturze pokojowej maks. przez 4 tyg., z dala od źródeł ciepła i światła.
w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł