×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Rumień wędrujący - jak wygląda, leczenie

lek. Magdalena Wiercińska

Rumień wędrujący to zmiana skórna, która występuje po ukłuciu przez kleszcza i jest objawem boreliozy. Ma ona postać czerwonej plamy, zwykle z przejaśnieniem pośrodku, a brzegi zaczerwienienia z czasem się przesuwają – rumień się powiększa. Wystąpienie rumienia wędrującego zawsze oznacza boreliozę.

Co to jest rumień wędrujący?

Rumień wędrujący to zmiana skórna, która może się pojawić po ukłuciu przez kleszcza i jest objawem boreliozy. Rumień wędrujący pojawia się w miejscu ukłucia przez kleszcza, zwykle w ciągu 7–14 dni od ukłucia, ale może też pojawić się wcześniej lub później (przyjmuje się, że do 30 dni). Rumień wędrujący występuje u około 80% chorych na boreliozę.

Jak wygląda rumień wędrujący [zdjęcia]

Początkowo rumień wędrujący może mieć postać czerwonawej plamki lub grudki. Następnie zaczerwienienie koncentrycznie się rozszerza ku obwodowi, zwykle w ciągu dni lub tygodni osiągając średnicę ponad 5 cm. Wraz z powiększaniem się plamy, jej centralny obszar blednie, choć z początku rumień może być jednolicie czerwony (bez przejaśnienia na środku). Z czasem średnica rumienia może osiągać nawet 20 cm. Brzegi rumienia są wyraźnie odgraniczone, pozostaje on jednak w płaszczyźnie skóry (nie wystaje ponad nią). Rumień nie boli, może jednak powodować pieczenie, swędzenie, a skóra w jego obrębie może być cieplejsza.

Zdjęcie: Typowy rumień wędrujący
Ryc. 1. Typowy rumień wędrujący – objaw wczesnego stadium boreliozy z Lyme. Źródło: Interna Szczeklika. Mały podręcznik - wersja internetowa.

Zdjęcie: Rumień wędrujący na nodze
Ryc. 2. Rumień wędrujący na nodze u 42-letniego mężczyzny. Fot. Redakcja MP

Określenie „wędrujący” nie oznacza, że rumień zmienia swoje położenie na ciele (czyli np. raz pojawia się na łydce, a potem na brzuchu, twarzy czy dłoni), tylko odnosi się do przesuwania się brzegów rumienia od środka na zewnątrz. W uproszczeniu widoczne zmiany można porównać do rozchodzenia się kręgu na wodzie po wrzuceniu np. kamienia do jeziora.

Gdzie najczęściej pojawia się rumień wędrujący?

Rumień często występuje w okolicy pachowej, pachwinowej, dołu podkolanowego lub na linii pasa. Należy pamiętać, że rumień może się pojawić w dowolnym miejscu na ciele, także na skórze owłosionej głowy i wtedy bardzo trudno go zauważyć.

Zdjęcie: Rumień wędrujący i ślad po ukłuciu kleszcza
Ryc. 3. Typowy rumień wędrujący z charakterystycznym przejaśnieniem w części środkowej – objaw wczesnego stadium boreliozy z Lyme. W środku widoczny ślad po ukłuciu przez kleszcza

Zdjęcie: Rumień wędrujący o dużej średnicy na udzie
Ryc. 4. Typowy rumień wędrujący o dużej średnicy w okolicy tylno-bocznej uda

Zdjęcie: Nietypowy jednolicie zaczerwieniony rumień wędrujący
Ryc. 5. Nietypowy jednolicie zaczerwieniony rumień wędrujący w okolicy podkolanowej

Zdjęcie: Mnogie zmiany skórne o typie rumienia wędrującego
Ryc. 6. Mnogie zmiany skórne o typie rumienia wędrującego – mogą się pojawić w stadium wczesnym rozsianym jako zmiany wtórne (satelitarne), zwykle mniejsze i jednolicie zabarwione.
Zdjęcia 3.-6. dzięki uprzejmości dr. hab. n. med. Ernesta Kuchara

Jak odróżnić rumień wędrujący od reakcji alergicznej?

Zaczerwienienie w miejscu ukłucia przez kleszcza występuje bardzo często. Jest to reakcja na substancje zawarte w ślinie kleszcza. Taka reakcja alergiczna nie ma związku z boreliozą. Miejsce ukłucia przez kleszcza należy obserwować przez około 4 tygodnie. Jeśli zaczerwienienie ma średnicę mniejszą niż 5 cm, to zwykle jest to reakcja alergiczna. Należy obserwować zmianę zaczerwienienia w czasie – rumień wędrujący będzie się powiększał (czasem bardzo wolno), dlatego pomocne może być robienie zdjęć lub mierzenie średnicy zmiany np. raz dziennie. Jeśli systematycznie się powiększa lub jest duża (powyżej 5 cm), to należy się udać do lekarza.

Rumień wędrujący – diagnostyka

W przypadku podejrzenia rumienia wędrującego należy się zgłosić do lekarza rodzinnego. Lekarz zwykle jest w stanie rozpoznać rumień wędrujący na podstawie charakterystycznego wyglądu. W wątpliwych przypadkach pomocna może być dokumentacja fotograficzna pokazująca zmianę rumienia w czasie.

Rumień wędrujący – leczenie

Rumień wędrujący jest zawsze objawem boreliozy. Sam w sobie nie jest chorobą, dlatego nie stosuje się leczenia rumienia, a leczenie boreliozy. Leczenie to obejmuje antybiotykoterapię. Przeczytaj więcej: Kleszcze i borelioza: przyczyny, objawy i leczenie boreliozy z Lyme

Czy rumień wędrujący sam znika bez leczenia? Kiedy znika rumień wędrujący?

Rumień wędrujący znika sam, zwykle po kilkunastu dniach lub kilku tygodniach. To, że rumień zniknął bez leczenia nie oznacza wyleczenia boreliozy.

10.05.2023
Zobacz także
Wybrane treści dla Ciebie
  • Czy naukowcy zalecają laboratoryjne badanie kleszcza po wyjęciu go ze skóry?
  • Skórne objawy alergii na leki
  • Czy usuwać główkę kleszcza jeżeli dojdzie do jej oderwania?
  • Borelioza z Lyme
  • Jak usunąć (wyciągnąć) kleszcza
  • Bolesny rumień kończyn (erytromelalgia)
  • Kleszczowe zapalenie mózgu
  • Rumień obrączkowaty odśrodkowy
  • Róża
  • Czy zaczerwienienie w miejscu ukąszenia przez kleszcza może wskazywać na boreliozę?
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta