Mechanizm działania
Krótko działające insuliny, identyczne pod względem składu chemicznego, właściwości fizycznych i działania biologicznego z insuliną ludzką, otrzymywane za pomocą inżynierii genetycznej po zaprogramowaniu odpowiednimi genami plazmidów bakterii E. coli lub drożdży piekarskich.
Farmakokinetyka
Początek działania (po podaniu s.c.) w ciągu 30 min, szczyt 1–4 h, koniec działania ok. 6–9 h.
Cukrzyca
Cukrzyca wymagająca leczenia insuliną, zwłaszcza gdy konieczne jest szybkie i intensywne działanie insuliny. Podawana s.c. naśladuje okołoposiłkowe wydzielanie insuliny. Podawanie i.v. (pod kontrolą glikemii) wskazane w leczeniu ostrych powikłań cukrzycy (śpiączek cukrzycowych i kwasicy ketonowej), a także u chorych na cukrzycę poddawanych zabiegom operacyjnym.
Nadwrażliwość na określony preparat insuliny ludzkiej.
Mieszanie z innymi insulinami
Mieszanie insuliny neutralnej z insulinami cynkowymi (np. lente, semilente, ultralente, monotard) może prowadzić do utraty szybkiego działania insuliny neutralnej.
Ze względu na łatwą dostępność i duży wybór preparatów insulin dwufazowych nie ma potrzeby mieszania z ludzką insuliną izofanową (NPH), chociaż jest to możliwe; w tym przypadku należy najpierw nabrać do strzykawki insulinę neutralną.
U kobiet ciężarnych chorych na cukrzycę wskazane jest stosowanie insuliny ludzkiej w modelu intensywnego leczenia insuliną.
Dawkowanie w każdym przypadku ustala się indywidualnie na podstawie kontroli glikemii. Może być podawana s.c., i.v. S.c. podawać 15–30 min przed posiłkami. Najczęściej stosowana s.c. w modelu intensywnego leczenia insuliną, zwykle 3 ×/d przed głównymi posiłkami, może być również podawana w modelu konwencjonalnego leczenia insuliną, najczęściej jako dodatkowa dawka przed obiadem.
Warunki przechowywania
Przechowywać w temp. 2–8°C, nie zamrażać. Aktualnie używana insulina może być przechowywana w temperaturze pokojowej maks. przez 4 tyg., z dala od źródeł ciepła; chronić przed światłem.
w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł