Mechanizm działania
Szybko działający analog insuliny ludzkiej otrzymywany w wyniku rekombinacji DNA z wykorzystaniem E. coli. Różni się od insuliny ludzkiej obecnością w pozycji B3 lizyny zamiast asparaginy oraz w pozycji B29 kwasu glutaminowego zamiast lizyny. W porównaniu z rozpuszczalną insuliną ludzką insulina glulizynowa charakteryzuje się szybszym początkiem (ok. 2-krotnie) i krótszym czasem działania (działa ok. 2 h krócej), jest ok. 2-krotnie szybciej wchłaniana i osiąga 2-krotnie większą wartość cmax. Działanie pojawia się po 10–20 min po podaniu s.c. Po podaniu i.v. jej działanie hipoglikemizujące jest takie samo, jak zwykłej insuliny ludzkiej.
Farmakokinetyka
Po podaniu s.c. dostępność biologiczna wynosi 70%. Insulina glulizynowa ulega eliminacji szybciej niż rozpuszczalna insulina ludzka; t1/2 wynosi 42 min. Podobnie jak insulina ludzka, słabo wiąże się z białkami osocza.
Cukrzyca
Cukrzyca wymagająca leczenia insuliną u dorosłych, młodzieży i dzieci po 6. rż.
Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, hipoglikemia.
Dzieci
Brak wystarczających danych klinicznych dotyczących stosowania preparatu u dzieci do 6. rż.
Pioglitazon
Podczas jednoczesnego stosowania insuliny glulizynowej z pioglitazonem powinno się obserwować pacjentów w celu wykrycia objawów niewydolności serca, przyrostu masy ciała i obrzęków; zgłaszano przypadki wystąpienia niewydolności serca w trakcie równoległego stosowania tych leków, szczególnie u pacjentów z czynnikami ryzyka rozwoju niewydolności serca; w przypadku wystąpienia objawów ze strony układu sercowo-naczyniowego, podawanie pioglitazonu należy przerwać.
Brak wystarczających danych dotyczących stosowania insuliny glulizynowej u kobiet w ciąży. Należy zachować ostrożność, przepisując preparat kobietom w ciąży. Bardzo ważne jest ścisłe monitorowanie kontroli stężenia glukozy.
Nie wiadomo, czy insulina glulizynowa wydziela się do pokarmu kobiecego, jednak insulina zwykle nie przenika do pokarmu kobiecego i nie wchłania się po podaniu p.o. U kobiet karmiących piersią dieta i dawkowanie insuliny mogą wymagać zmian.
S.c. we wstrzyknięciach w powłoki brzuszne (najszybsze wchłanianie), udo lub mięsień naramienny albo w ciągłym wlewie s.c. w powłoki brzuszne. Krótko (0–15 min) przed posiłkiem lub zaraz po nim. Lek należy stosować w schematach, w których stosuje się również preparat będący połączeniem insuliny szybko działającej i o pośrednim czasie działania lub insulinę o długim okresie działania bądź analog insuliny podstawowej; można go również stosować z doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi. Nie należy mieszać insuliny glulizynowej z preparatami innymi niż ludzka insulina izofanowa (NPH).
Warunki przechowywania
Przechowywać w temp. 2–8°C, nie zamrażać, chronić przed światłem. Aktualnie używane wkłady lub wstrzykiwacze z umieszczonym wkładem można przechowywać w temp. do 25°C maks. 4 tyg.
w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł