Prymidon

Prymidon jest lekiem przeciwpadaczkowym, za którego działanie odpowiada zarówno substancja macierzysta, jak i aktywne metabolity – fenobarbital i amid kwasu fenyloetylomalonowego (PEMA). Mechanizm działania nie jest do końca znany, ale prawdopodobnie polega m.in. na nasilaniu hamowania synaptycznego poprzez wpływ na transport jonów przez błonę komórkową i oddziaływanie na receptory kwasu gamma-aminomasłowego (GABA).
Wskazaniami do stosowania prymidonu jest monoterapia lub leczenie skojarzone napadów padaczkowych uogólnionych toniczno-klonicznych, nocnych mioklonicznych, częściowych złożonych (psychomotorycznych) i częściowych prostych.
Prymidon w 90–100% wchłania się z przewodu pokarmowego, po ok. 3 h osiąga maksymalne stężenie we krwi. W 20–25% wiąże się z białkami krwi. Ok. 15% jest metabolizowane w wątrobie do wykazujących działanie farmakologiczne pochodnych: fenobarbitalu i amidu kwasu fenyloetylomalonowego (PEMA). Pochodne te mogą ulegać kumulacji w ustroju. Biologiczny okres półtrwania prymidonu wynosi 3–23 h, fenobarbitalu – 75–126 h, a PEMA – 10–25 h. Lek przenika przez barierę łożyska i do pokarmu kobiecego. W ciągu 24 h z moczem wydalane jest ok. 70% dawki leku, częściowo w postaci czynnych metabolitów, częściowo w stanie niezmienionym (40%). Stan stacjonarny leku (czyli stan, w którym szybkość wydalania leku równa jest szybkości jego dostarczania) osiągany jest po 1–5 dniach od rozpoczęcia leczenia.
Ponieważ prymidon jest częściowo metabolizowany do fenobarbitalu podczas długotrwałego stosowania może rozwinąć się tolerancja, uzależnienie fizyczne i psychiczne, jak również mogą wystąpić reakcje odstawienne po nagłym zaprzestaniu stosowania leku.

Przeczytaj też artykuły

Preparaty na rynku polskim zawierające prymidon

Mizodin (tabletki)

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.