×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Czy e-papierosy pomagają w zaprzestaniu palenia?

Komentarz do artykułu: Electronic cigarettes for smoking cessation: a randomized controlled trial (C. Bullen i wsp.)
Medycyna Praktyczna 2013/11

"Zespół uzależnienia od tytoniu" jest jednostką chorobową charakteryzującą się silną potrzebą dostarczenia nikotyny i objawami abstynencyjnymi w razie nagłego przerwania dopływu nikotyny u osoby od niej uzależnionej.

Od wielu lat podejmowane są wysiłki w celu poszukiwania środków do leczenia tej choroby, która dotyczy niemałej liczby osób. Obecnie na rynku w Polsce są dostępne środki farmakologiczne, takie jak nikotynowa terapia zastępcza (NTZ – dostępna bez recepty), ale też środki nienikotynowe – cytyzyna (dostępna bez recepty) oraz chlorowodorek bupropionu i wareniklina (oba dostępne na receptę). Żaden z nich jednak nie leczy w 100% zespołu uzależnienia od nikotyny.

E-papieros – elektroniczne urządzenie, z którego można przyjmować wziewnie nikotynę – stał się w ostatnich latach bardzo popularną i dość powszechną formą zastępowania papierosa u osób uzależnionych od nikotyny także w Polsce. Jest on szeroko dostępny, szerzej niż ww. tradycyjne i uznane środki ułatwiające zaprzestanie palenia tytoniu.

E-papierosy a plastry

W badaniu "Electronic cigarettes for smoking cessation: a randomized controlled trial" (zob. artykuł omawiający badanie) oceniano skuteczność stosowania e-papierosa zawierającego nikotynę, w porównaniu z plastrem o podobnej zawartości nikotyny oraz z e-papierosem pozbawionym nikotyny, po miesiącu oraz po 3 i po 6 miesiącach od zakończenia terapii.

W większości badań oceniających skuteczność metod leczenia uzależnienia od tytoniu istotna była ocena po roku od zaprzestania palenia, gdyż różnica w skuteczności między ocenianymi metodami z upływem czasu się zaciera.

Nie dziwi większa skuteczność wczesna e-papierosa zawierającego nikotynę, jeśli wziąć pod uwagę nie tylko podtrzymywanie uzależnienia od nikotyny (podobnie jak przy zastosowaniu plastrów), ale także zachowania związane z paleniem papierosów. Można by nawet zapytać, dlaczego ta skuteczność nie wynosiła 100%, skoro e-papierosem zawierającym nikotynę wpływamy zarówno na fizyczne, jak i psychiczne podłoże uzależnienia od nikotyny.

E-papierosy vs. gumy i tabletki

Wydaje się, że porównywanie e-papierosa z plastrem (przy takich samych dawkach nikotyny) jest niezbyt dobrym porównaniem. Ciekawsze byłoby porównanie z tabletką lub z gumą do żucia, przyjmowanymi w ilości dostarczającej takiej samej dawki nikotyny.

Dotychczasowe badania pokazywały, że sam plaster nie jest wystarczająco dobrą metodą leczenia zespołu uzależnienia od tytoniu, a połączenie go z możliwością doraźnego stosowania nikotyny istotnie poprawiało skuteczność terapii. Używając e-papierosa z nikotyną, kontrolujemy w pewnym stopniu dawkę dostarczanej nikotyny w zależności od potrzeby w danej chwili.

E-papierosy bez nikotyny

Plaster działa jednostajnie, co jest jedną z przyczyn jego niezadowalającej skuteczności. Ciekawe jest także porównanie e-papierosa z nikotyną z e-papierosem bez nikotyny – okazało się że obecność nikotyny w e-papierosie zwiększa jego skuteczność, ale przewaga nad plastrem z nikotyną nie jest istotna. Można by powiedzieć, że e-papierosy są kolejną alternatywną formą terapii zespołu uzależnienia od tytoniu. Niestety nie do końca podzielam tę opinię. Spotkałam wielu chorych „uzależnionych” od e-papierosa, którym bardzo trudno jest e-papierosy odstawić. Dla większości tych chorych jest on tylko „pomostem” do powrotu do palenia zwykłych papierosów.

Ten wątpliwy „urlop” od zwykłych papierosów roznieca w chorych poczucie tolerancji, bo e-papieros jest tolerowany w większej liczbie miejsc, nawet publicznych. Natknęłam się też na jeszcze jedno niebezpieczeństwo e-papierosów – sprzyja on łatwiejszemu uzależnieniu od nikotyny osób, które nigdy nie paliły. Fakt, że nie zawiera on licznych substancji smolistych i tysięcy związków chemicznych jest zachętą dla młodych ludzi, którzy sięgają po nikotynę jako substancję psychoaktywną. Wydaje się więc, że powinniśmy studzić entuzjazm związany z e-papierosami.

29.07.2015
Zobacz także
  • E-papieros tylko dla dorosłych
  • Jak się uwolnić od palenia tytoniu?
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta