Zadaniem szczepionki jest ochrona osoby zaszczepionej przed zachorowaniem na COVID-19, a przede wszystkim przed ciężką postacią tej choroby i zgonem z jej powodu. Po szczepieniu mogą wystąpić objawy, które pośrednio świadczą o tym, że Twój organizm zareagował na szczepienie i wytwarza odporność przeciwko SARS-CoV-2. Niepożądane odczyny poszczepienne mogą ograniczyć Twoją codzienną aktywność, ale zazwyczaj ustępują w ciągu kilku dni.
Potwierdzają to wyniki kilkunastu badań oceniających bezpieczeństwo szczepienia przeciwko COVID-19 (głównie preparatami mRNA, tj. Comirnaty firmy Pfizer/BioNTech lub Spikevax firmy Moderna), które łącznie obejmowały populację ponad 65 000 ciężarnych w różnym trymestrze.
Możesz przyjąć drugie szczepienie w Polsce, kiedy pierwszą dawkę podano Ci w innym kraju Unii Europejskiej. Swój Unijny Certyfikat COVID znajdziesz na Internetowym Koncie Pacjenta
W Polsce wykonano do tej pory ponad 35 milionów szczepień, ale nadal większość Polaków (51%) nie otrzymała nawet pierwszej dawki szczepionki. Czy będą obostrzenia dla niezaszczepionych lub przywileje dla zaszczepionych?
Jeśli badania potwierdzą, że szczepienia dzieci są bezpieczne, a nie widzę powodu by tego nie potwierdziły, to szczepiłabym dzieci od wieku przedszkolnego, czyli dzieci, które przebywają w dużych grupach, w zamkniętych pomieszczeniach i mają ze sobą bliski kontakt – mówi Emilia Skirmuntt wirusolożka, doktorantka w Zakładzie Paleowirusologii Uniwersytetu Oksfordzkiego.
Mamy nowy lek do leczenia COVID-19 – molnupirawir (Lagevrio). Stosuje się go u dorosłych chorych, u których występują czynniki ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19. Lek jest skuteczny w początkowej fazie choroby, ma postać doustnych kapsułek.
COVID-19 to jedna z najlepiej poznanych chorób zakaźnych w historii medycyny, a szczepionka przeciw tej chorobie jest najlepiej zbadaną szczepionką w historii szczepień. Wyraźny jest natomiast deficyt woli zwalczania epidemii COVID-19 u rządzących – czytamy w 28. stanowisku zespołu ds. COVID-19 przy prezesie PAN.
Za najskuteczniejszą metodę walki z pandemią COVID-19 uważa się obecnie szczepionki, jednak stosowania masek w przestrzeni publicznej to również ważny element zwalczania epidemii COVID-19.
Profilaktyka przeciwzakrzepowa po przejściu COVID-19 powinna być stosowana również u dzieci. Wskazania wyjaśnia dr hab. Ernest Kuchar, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, prelegent konferencji „Pacjent post-COVID-owy. Co zostaje, a co się zmienia?”.
Kto może uzyskać Unijny Certyfikat Covid? W jaki sposób będzie działać Unijny Certyfikat Covid? Czy dzieci także mogą otrzymać Unijny Certyfikat Covid? Jak długo obowiązuje Unijny Certyfikat Covid?
W Polsce dopuszczono do obrotu trzy dwudawkowe szczepionki przeciwko COVID-19 – firm Pfizer/BioNTech, Moderna oraz AstraZeneca. Zalecany odstęp między dawkami określa producent, międzynarodowe organizacje zdrowotne oraz instytucje odpowiedzialne za zdrowie w poszczególnych krajach.
Koronowirusy potrzebują do namnażania gospodarza, którym jest człowiek. Dokładna obróbka termiczna niszczy wirusa, ponieważ koronawirus ulega zniszczeniu gdy zastosuje się odpowiednią kombinację czasu i temperatury.
10 tys. — tyle według modeli matematycznych może być jesienią w Polsce chorych wymagających opieki szpitalnej z powodu koronawirusa; eksperci z niepokojem przyglądają się sytuacji pandemicznej w innych krajach, jesień będzie kolejnym testem – pisze we wtorek „Dziennik Gazeta Prawna”.
Chociaż ostatnie tygodnie przyniosły uspokojenie sytuacji epidemicznej w Polsce, konieczne jest przygotowanie się na ewentualny powrót koronawirusa jesienią – apelują lekarze.
Martwmy się o choroby nowotworowe, serca i naczyń, udary mózgu, a nie o małpią ospę, bo te pierwsze zbierają w Polsce straszne żniwo — powiedział PAP prof. Piotr Kuna z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Dodał, że obserwuje w dyskusji o małpiej ospie zapotrzebowanie na szukanie sensacji.
Polska zajmuje jedno z czołowych miejsc wśród krajów wysokorozwiniętych pod względem liczby zgonów nadmiarowych w czasie pandemii. Minister zdrowia uważa, że odpowiedzialność za to ponoszą sami Polacy, przez swój niezdrowy tryb życia. To po części prawda. A po części – manipulacja.
Lato we Włoszech będzie bez restrykcji antypandemicznych – zapowiedział wiceminister zdrowia Andrea Costa. 15 czerwca przestaną obowiązywać pozostające dotąd obostrzenia.
Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
Dokąd mam się udać?
+48Wymagany polski numer telefonu
w dni powszednie od 8.00 do 18.00 Cena konsultacji 12 zł
Internista to lekarz specjalizujący się w chorobach narządów wewnętrznych u osób dorosłych. Jest to jedna z podstawowych dziedzin medycyny i jedna z najczęściej wybieranych specjalizacji – w Polsce jest 29 166 lekarzy internistów. Specjalistów medycyny rodzinnej – drugiej pod względem liczby lekarzy – 11 566
Endokrynolog to lekarz specjalista, który diagnozuje i leczy zaburzenia funkcjonowania układu hormonalnego. Mają one wpływ m.in. na rozwój organizmu, procesy metaboliczne, płodność, ciśnienie tętnicze
Na twój numer +48 zadzwoni do Ciebie Doradca
Medyczny. Jeżeli nie uda mu
się z Tobą połączyć, podejmie kolejne 2 próby. W razie niepowodzenia powiadomimy Cię SMS-em jak
zrealizować poradę.