×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Zdrowy człowiek

  • 9 źródeł zdrowych tłuszczów w Twojej diecie

    9 źródeł zdrowych tłuszczów w Twojej diecie

    Czy z zawartości tłuszczów w pożywieniu wynikają jakieś korzyści? Czy można uznać, że są one potrzebne do zachowania zdrowia? Zobacz, które produkty zawierają najzdrowsze tłuszcze.

  • Aktywność fizyczna – jak zaprzyjaźnić się ze sportem?

    Aktywność fizyczna – jak zaprzyjaźnić się ze sportem?

    „Bo lekarz kazał…”, „bo żona prosiła…”, „bo koleżanka tak robi…”, „bo to jest teraz modne…” Czasem to za mało, by wstać z kanapy i zacząć ćwiczyć. Jak rozbudzić w sobie prawdziwą motywację?

  • Aktywność fizyczna u osób zdrowych

    Aktywność fizyczna u osób zdrowych

    Osoby niepalące, utrzymujące prawidłowy ciężar ciała i wykonujące odpowiednią dawkę ćwiczeń żyją średnio o 5–7 lat dłużej od swych rówieśników nieprzestrzegających zasad zdrowego stylu życia.

  • Bieganie dla początkujących

    Bieganie dla początkujących

    Czy każdy może biegać? Jak wybrać buty do biegania? Kiedy i gdzie biegać? Od jakiego dystansu zacząć? Praktyczne wskazówki oraz marszowo-biegowy plan treningowy dla początkujących, który pozwoli w ciągu 12 tygodni przygotować organizm do ciągłego biegu przez 40 minut.

  • Ciąża i podróż

    Ciąża i podróż

    Podróżowanie w ciąży nie jest przeciwwskazane, istotny jest natomiast cel podróży, który usprawiedliwia taką decyzję. W przypadku dłuższej podróży najważniejszym problemem jest ograniczona możliwość udzielenia szybkiej pomocy medycznej w razie wystąpienia powikłań.

  • Ciąża w życiu kobiety

    Ciąża w życiu kobiety

    Towarzyszenie dziecku od poczęcia jest konsekwencją miłości rodzicielskiej. Ciąża jest zawsze procesem dynamicznym o ciągle zmieniającym się stanie emocjonalnym. W ciąży następuje zmiana stosunku do siebie samej w związku z rozszerzeniem swego „ja” na „my”.

  • Czy suplementować witaminy i mikroelementy?

    Czy suplementować witaminy i mikroelementy?

    Prof. Katarzyna Stolarz-Skrzypek omawia zasady suplementacji witamin i mikroelementów.

  • Dieta 50+

    Dieta 50+

    Po 50. roku życia najbardziej odpowiednia jest dieta łatwo strawna, ograniczająca potrawy tłuste, smażone, wzdymające i ostro przyprawione.

  • Dieta śródziemnomorska

    Dieta śródziemnomorska

    Coraz nowsze badania potwierdzają ogromną korzyść stosowania diety śródziemnomorskiej nie tylko w profilaktyce pierwotnej chorób sercowo-naczyniowych, ale również chorób nowotworowych. Oznacza to, że dieta śródziemnomorska powinna być wzorem do naśladowania przez wszystkie populacje na świecie, niezależnie od położenia geograficznego.

  • Dieta w wieku 20–40 lat

    Dieta w wieku 20–40 lat

    Osoby w tym okresie życia zwykle narzekają na brak czasu, w wyniku czego często stołują się w mieście lub spożywają produkty typu fast food, tkwiąc w przekonaniu, że przygotowanie zdrowych posiłków nie jest ani szybkie, ani proste. Nic bardziej mylnego!

  • Dieta w wieku 40–50 lat

    Dieta w wieku 40–50 lat

    W wieku 40–50 lat organizm nie potrzebuje aż tak dużej liczby kalorii, nie dotyczy to jednak witamin i minerałów – zapotrzebowanie na te składniki ulega zwiększeniu! Nie jest to najlepszy czas na eksperymentowanie z dietami.

  • Dlaczego pacjenci nie stosują leków regularnie?

    Dlaczego pacjenci nie stosują leków regularnie?

    Dr hab. Agnieszka Olszanecka omawia przyczyny niestosowaniu się pacjentów do zaleceń lekarskich.

  • e-recepty

    e-recepty

    Aby zrealizować receptę elektroniczną w aptece, konieczna jest jej identyfikacja w systemie informatycznym. W tym celu należy okazać farmaceucie do sczytania kod z otrzymanego wydruku informacyjnego w postaci papierowej lub wyświetlonego na ekranie smartfona/tabletu załącznika do e-maila albo podać 4-cyfrowy kod dostępu otrzymany SMS-em wraz z numerem PESEL osoby, której dotyczy recepta.

  • Fizjologia snu

    Fizjologia snu

    Sen jest podstawową biologiczną potrzebą organizmu, bez której człowiek nie może prawidłowo funkcjonować. Aby dobrze się czuć, trzeba wystarczająco długo sypiać. W czasie snu dochodzi do przyjęcia charakterystycznej postawy spoczynku, zaprzestania aktywności ruchowej, utraty świadomego kontaktu z otoczeniem i zmniejszonej reaktywności na bodźce zewnętrzne.

  • Higiena snu. Jak zadbać o zdrowy sen?

    Higiena snu. Jak zadbać o zdrowy sen?

    Jeśli pojawiają się problemy z zaśnięciem, nie wolno próbować zasnąć na siłę. Do łóżka należy się kłaść i pozostawać w nim tylko wtedy, jeśli odczuwa się senność. Nie wolno się zmuszać do tego, by zasypiać wcześniej niż zwykle, próbować odrobić niedobór snu z ostatniej nocy czy wysypiać się „na zapas”.

  • Ile posiłków w ciągu dnia?

    Ile posiłków w ciągu dnia?

    Jeden człowiek je w ciągu dnia tylko trzy posiłki i to mu wystarcza. Drugi musi zjeść jeszcze drugie śniadanie, ponieważ pomiędzy śniadaniem a obiadem jest bardzo głodny, a jeszcze inny jest głodny pomiędzy wszystkimi posiłkami głównymi i bez przerwy dojada.

  • Infekcje w pigułce

    Infekcje w pigułce

    Sezon jesienno-zimowy to czas zwiększonej liczby zachorowań na zakażenia układu oddechowego. Zapraszamy do lektury najciekawszych artykułów dotyczących odporności, przeziębienia, grypy i radzenia sobie z ich objawami.

  • Jak dbać o skórę latem?

    Jak dbać o skórę latem?

    Kremy z wysokim filtrem powinny stosować przede wszystkim: dzieci, osoby z jasną karnacją, pacjenci po zabiegach z zakresu medycyny estetycznej (tj. peelingi, dermabrazje), kobiety ze skłonnością do występowania przebarwień, osoby przyjmujące leki światłouczulające, pacjenci po przeszczepie narządów.

  • Jak długo ważna jest recepta w 2020?

    Jak długo ważna jest recepta w 2020?

    Pacjent, który otrzymał receptę od lekarza, musi pamiętać, że nie jest ważna bezterminowo. Każda recepta ma ściśle określony czas, w którym można ją zrealizować. Dotyczy to zarówno recepty w formie „papierowej”, jak i tzw. e-recepty.

  • Jak funkcjonuje Podstawowa Opieka Zdrowotna?

    Jak funkcjonuje Podstawowa Opieka Zdrowotna?

    Kto nie musi czekać w kolejce do lekarza POZ? Czy będąc poza miejscem zamieszkania, można się zgłosić do lekarza POZ? Czy za udostępnienie dokumentacji medycznej trzeba płacić?

  • Jak mierzyć ciśnienie tętnicze?

    Jak mierzyć ciśnienie tętnicze?

    Choć sama technika pomiaru ciśnienia jest prosta, dla uzyskania wiarygodnego wyniku należy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

  • Jak przygotować się do podróży pod względem zdrowotnym?

    Jak przygotować się do podróży pod względem zdrowotnym?

    O zdrowie warto zadbać przed każdą podróżą. Szczególnie starannie należy jednak zająć się przygotowaniami zdrowotnymi przed wyjazdem w rejony egzotyczne, do krajów tropikalnych i rozwijających się, w których warunki klimatyczne i sanitarne odbiegają od europejskich.

  • Jak rozpoznać ciążę?

    Jak rozpoznać ciążę?

    Do rozpoznania ciąży upoważnia stwierdzenie tzw. objawów pewnych, do niedawna możliwych do oceny dopiero w drugiej połowie ciąży, tzn. wysłuchania tonów serca płodu, wyczucia części lub ruchów płodu.

  • Jakie świadczenia są udzielane w ramach POZ?

    Jakie świadczenia są udzielane w ramach POZ?

    Jaki jest zakres świadczeń udzielanych przez lekarza POZ, a jaki przez położną lub pielęgniarkę? Kto może odebrać wyniki badań zlecone przez lekarza POZ?

  • Kalendarz szczepień

    Kalendarz szczepień

    W Polsce szczepienia ochronne są realizowane zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych (PSO, tzw. kalendarz szczepień), który jest co roku aktualizowany. Aktualną wersję ogłasza w komunikacie Główny Inspektor Sanitarny

  • Karmienie piersią: korzyści zdrowotne dla dziecka i matki oraz korzyści społeczne karmienia piersią

    Karmienie piersią: korzyści zdrowotne dla dziecka i matki oraz korzyści społeczne karmienia piersią

    Karmienie piersią to naturalny sposób żywienia niemowląt. Umożliwia dzieciom osiągnięcie optymalnego stanu zdrowia i rozwoju, a efekt jest tym lepszy, im dziecko przyjmuje więcej pokarmu matki. Korzyści odnosi także sama karmiąca matka. Trudno uwierzyć, że to prawda, a jednak…

  • Kompendium wiedzy o kleszczach

    Kompendium wiedzy o kleszczach

    Choroby przenoszone przez kleszcze stanowią istotne zagrożenie zdrowotne. Jednak wokół kleszczy, chorób przez nie przenoszonych oraz ich profilaktyki narosło wiele mitów. Zapraszamy do lektury kompendium wiedzy o kleszczach, w którym rozwiewamy wszystkie wątpliwości.

  • Komu przysługuje bezpłatna opieka medyczna?

    Komu przysługuje bezpłatna opieka medyczna?

    Opieka zdrowotna finansowana ze środków publicznych, potocznie nazywana bezpłatną opieką medyczną, przysługuje nie tylko osobom, które opłacają składkę na ubezpieczenie zdrowotne, ale też członkom ich rodzin zgłoszonym do ubezpieczenia, kobietom w ciąży, dzieciom, bezrobotnym.

  • Kto może zostać krwiodawcą?

    Kto może zostać krwiodawcą?

    Sprawdź, jak przygotować się do pobrania krwi. Poznaj przywileje, które przysługują Honorowym Dawcom.

  • Menopauza – jak uniknąć dodatkowych kilogramów?

    Menopauza – jak uniknąć dodatkowych kilogramów?

    Z analizy badań naukowych wynika, że okres menopauzy wiąże się z fizjologicznie uwarunkowaną predyspozycją do zwiększania się tkanki tłuszczowej.

  • Miód malina medycyna

    Miód malina medycyna

    Biorezonans wyleczy uzależnienie od alkoholu i alergie pokarmowe, picie syropu z malin pomoże pozbyć się astmy i chorób genetycznych, a ziarna ciecierzycy włożone w ranę usuną z organizmu nowotwór. Internet roi się od pseudomedycznych bzdur, w które... niestety wierzą pacjenci.

  • Mnie też bolało. Rozmowa o endometriozie

    Mnie też bolało. Rozmowa o endometriozie

    Nie zawsze stopień zaawansowania choroby odpowiada stopniowi nasilenia dolegliwości, ale zdarzają się też sytuacje, w których mimo bardzo nasilonych dolegliwości lekarz stwierdza prawidłowy obraz macicy i jajników i nie szuka już dalej endometriozy poza tymi organami. Drobne, skryte zmiany łatwo przeoczyć. A one mogą powodować ciężkie upośledzenie funkcjonowania pacjentki – zaznacza dr Piotr Rubisz.

  • Musimy mieć krew

    Musimy mieć krew

    Obecnie każdy dawca przechodzi ściśle określony proces kwalifikacji. Obejmuje on szczegółowy wywiad lekarski potwierdzony ankietą oraz badania. Ich zakres określa minister zdrowia. Każdy dawca jest przebadany w kierunku zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C, HIV oraz kiły. Żeby otrzymane od dawcy składniki krwi zostały dopuszczone do leczenia pacjentów, wyniki wszystkich badań muszą być ujemne.

  • Nazwy leków – co oznaczają i jak je rozumieć?

    Nazwy leków – co oznaczają i jak je rozumieć?

    Leki mają różne nazwy, wiele z nich zawiera jednak tę samą substancję leczniczą lub taki sam zestaw substancji leczniczych. Dlatego czasem można mieć wrażenie, że na podobne zgłaszane dolegliwości (np. przeziębienie, urazy) lekarz przepisuje zupełnie różne leki.

  • Niezbędne dla Zdrowia: kampania samorządu lekarskiego i Rzecznika Praw Pacjenta

    Niezbędne dla Zdrowia: kampania samorządu lekarskiego i Rzecznika Praw Pacjenta

    Dbaj o zdrowie – zdrowie jest najważniejsze! – to kluczowy przekaz kampanii społecznej „Niezbędne dla Zdrowia”, którą zainaugurowała Naczelna Rada Lekarska oraz Rzecznik Praw Pacjenta. W czwartek przedstawiono dziesięć zasad dbania o zdrowie – własne i bliskich osób.

  • Nordic walking

    Nordic walking

    Nordic walking mimo krótkiej historii zajmuje ważne miejsce wśród innych form ruchu, nie tylko jako forma rekreacji czy uzupełnienie i urozmaicenie treningu w niektórych dyscyplinach sportowych, ale również stosowany jest w programach terapeutycznych u chorych z POChP, cukrzucą czy chorobą Parkinsona.

  • Ochrona przed kleszczami

    Ochrona przed kleszczami

    Najskuteczniejszą metodą uniknięcia pogryzienia przez kleszcze i tym samym zakażenia chorobami, które przenoszą, jest unikanie terenów występowania kleszczy, a w przypadkach, kiedy jest to niemożliwe, podejście kompleksowe – stosowanie jednoczesne kilku sposobów zapobiegania ugryzieniom przez kleszcze.

  • Od zygoty do 100 bilionów komórek. Podróż od zapłodnienia do narodzin

    Od zygoty do 100 bilionów komórek. Podróż od zapłodnienia do narodzin

    W którym tygodniu ciąży zaczyna bić serce dziecka? Kiedy zaczyna ono słyszeć i doczuwać ból? Pierwsza czkawka, westchnięcia i ziewanie.

  • 
Panowie, samobadanie to podstawa

    Panowie, samobadanie to podstawa

    W jednych krajach wpisuje się w obchody Dnia Ojca, w innych przebiega niezależnie, jeszcze gdzie indziej nie organizuje się go w ogóle. Men`s Health Week, Tydzień Zdrowia Mężczyzn to podjęta w połowie lat 90. ubiegłego stulecia inicjatywa amerykańskiego Kongresu. Przemawiały i wciąż przemawiają za nią smutne fakty dotyczące długości życia mężczyzn oraz ich kondycji. Mężczyźni na całym świecie żyją krócej od kobiet, średnio o 4 lata.
    Międzynarodowy Men's Health Week w tym roku rozpoczyna się 10 czerwca.

  • Poród w domu

    Poród w domu

    Polskie Towarzystwo Ginekologiczne nie sformułowało jednoznacznego stanowiska w sprawie porodów w domu. Optując za naturalnym procesem rodzenia (bez niepotrzebnych interwencji medycznych), ustami swoich przedstawicieli odnosi się sceptycznie do porodów w domu ze względu na brak jednoznacznych dowodów na ich bezpieczeństwo.

  • Prenatalny okres życia człowieka

    Prenatalny okres życia człowieka

    Historia życia człowieka w ciągu dziewięciu miesięcy, które poprzedzają narodziny, jest o wiele bardziej interesująca i obejmuje wiele zdarzeń o dużo większym znaczeniu, niż to wszystko, co dzieje się później w ciągu wielu dziesiątków lat.

  • Probiotyki, prebiotyki i synbiotyki

    Probiotyki, prebiotyki i synbiotyki

    Zdrowy styl życia, w tym właściwy sposób odżywiania, wpływa na skład mikrobioty jelitowej człowieka. A to z kolei ma duże znaczenia dla zachowania zdrowia. Szczególną rolę odgrywają bakterie probiotyczne, które korzystnie wpływają zarówno na przewód pokarmowy, jak i na cały organizm.

  • Profilaktyka miażdżycy

    Profilaktyka miażdżycy

    Jakie podstawowe zasady obowiązują nas w zapobieganiu miażdżycy? Co robić, by uniknąć choroby? Opowiada profesor Andrzej Gackowski.

  • Przygotowanie do ciąży

    Przygotowanie do ciąży

    Decyzja o macierzyństwie powinna być gruntownie przemyślana a przygotowania do zajścia w ciążę najlepiej zaplanować już 12 miesięcy przed poczęciem. Dzięki odpowiednim przygotowaniom do ciąży można zwiększyć szanse zapłodnienia oraz zmniejszyć ryzyko niepowodzenia we wczesnej ciąży.

  • Przygotowanie do porodu i opieki nad dzieckiem. III trymestr ciąży

    Przygotowanie do porodu i opieki nad dzieckiem. III trymestr ciąży

    Kiedy powinniśmy zacząć kompletować wyprawkę dla dziecka? Czy już w trakcie ciąży powinnam się przygotować do karmienia piersią? Kiedy i jakie rzeczy należy przygotować do porodu?

  • Przygotowanie do porodu i opieki nad dzieckiem. II trymestr ciąży

    Przygotowanie do porodu i opieki nad dzieckiem. II trymestr ciąży

    Czy powinnam się zapisać do szkoły rodzenia? Kiedy i jak powinnam wybrać szpital położniczy? Jak powinien przebiegać okres bezpośrednio po porodzie?

  • Przygotowanie do porodu i opieki nad dzieckiem. I trymestr ciąży

    Przygotowanie do porodu i opieki nad dzieckiem. I trymestr ciąży

    Czy jeszcze w czasie ciąży powinnam wybrać położną środowiskową? Czy powinnam znać przepisy prawne?

  • Relaksacja

    Relaksacja

    Stan relaksacji (odprężenia) oznacza zmniejszenie napięcia mięśni i ogólnej mobilizacji organizmu oraz wewnętrzny spokój. Słowo relaks (ang. relaxation) używane jest najczęściej do określenia stanów lub czynności, w których dominuje odpoczynek, odprężenie, spowolnienie psychofizyczne. Relaks oznacza również zmniejszenie, surowości, ceremonialności, sprężystości.

  • Składniki mineralne

    Składniki mineralne

    Źródłem składników mineralnych dla człowieka są przede wszystkim produkty spożywcze i woda, a także sól kuchenna. Mogą ich dostarczać również produkty spożywcze, do których celowo dodano składniki mineralne, np. wapń, żelazo i tzw. produkty wzbogacane oraz suplementy diety.

  • Sport w prewencji i leczeniu

    Sport w prewencji i leczeniu

    Sportem są wszelkie formy aktywności fizycznej, które przez uczestnictwo doraźne lub zorganizowane wpływają na poprawienie kondycji fizycznej i psychicznej, rozwój stosunków społecznych lub osiągnięcie wyników sportowych.

  • Szczepienia obowiązkowe dla podróżnych

    Szczepienia obowiązkowe dla podróżnych

    Które szczepienia są obowiązkowe dla podróżnych? Jakie są konsekwencje wyjazdu bez przeprowadzenia szczepień obowiązkowych? Gdzie można wykonać szczepienia obowiązkowe przed podróżą?

  • Szczepienia zalecane przed podróżą

    Szczepienia zalecane przed podróżą

    Jakie znaczenie mają szczepienia zalecane przed podróżą? Które szczepienia są zalecane turystom? Jak wybrać właściwe szczepienia?

  • Szczepienie przeciwko grypie

    Szczepienie przeciwko grypie

    Szczepienie przeciwko grypie jest najskuteczniejszą i podstawową metodą zapobiegania zachorowaniu na grypę. W Polsce dostępne są szczepionki we wstrzyknięciu (inaktywowane) oraz szczepionka donosowa ("żywa"). Coroczne szczepienie zaleca się wszystkim osobom w wieku powyżej 6 miesięcy, u których nie stwierdza się przeciwwskazań do szczepienia.

  • Trening siłowy – wskazówki dla początkujących

    Trening siłowy – wskazówki dla początkujących

    Poza wysiłkiem „tlenowym” dla zdrowia i sprawności fizycznej wskazane jest również wykonywanie ćwiczeń oporowych, trening siłowy jest jednym z filarów treningu zdrowotnego.

  • W ciemno

    W ciemno

    O korzyściach z braku sztucznego oświetlenia w nocy rozmawiamy z prof. Krystyną Skwarło-Sońtą, emerytowaną profesor Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, redaktor naczelną popularyzującego wiedzę przyrodniczą kwartalnika „Kosmos” i dr. Sylwestrem Kołomańskim z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

  • Witaminy

    Witaminy

    Witaminy należą do składników odżywczych, bez których organizm człowieka nie może właściwie funkcjonować, a których, poza pewnymi wyjątkami, sam nie syntetyzuje. Witaminy wpływają na rozwój, stan zdrowia i wydolność organizmu. Muszą być dostarczone organizmowi z codzienną dietą.

  • Z brudem przez wieki

    Z brudem przez wieki

    Opowieść o higienie, pielęgnacji i makijażu sięga początków ludzkości. Myli się jednak ten, kto sądzi, że z każdą kolejną epoką ludzie byli coraz bardziej świadomi dobrodziejstw mydła i wody.

  • Zalecenia racjonalnego żywienia osób aktywnych fizycznie w kontekście piramidy żywienia dla sportowców

    Zalecenia racjonalnego żywienia osób aktywnych fizycznie w kontekście piramidy żywienia dla sportowców

    Sposób żywienia jest jednym w kluczowych czynników optymalizujących zdolności wysiłkowe sportowców. Racjonalna, zbilansowana dieta optymalizuje efekty treningu.

  • Zalecenia żywieniowe dla wegan i wegetarian

    Zalecenia żywieniowe dla wegan i wegetarian

    Pobierz i wydrukuj zalecenia żywieniowe dla wegan i wegetarian. Upewnij się, że codziennie dostarczasz swojemu organizmowi wystarczającą ilość niezbędnych składników pokarmowych i odżywczych.

  • Zasady odżywiania ciężarnych

    Zasady odżywiania ciężarnych

    Prawidłowe żywienie kobiety w okresie poprzedzającym ciążę oraz w czasie jej trwania ma duże znaczenie dla optymalnego rozwoju jej dziecka i przebiegu ciąży, a także dla zachowania zdrowia matki.

  • Zasady zdrowego żywienia

    Zasady zdrowego żywienia

    Dbałość o właściwe odżywianie jest ważna dla utrzymania dobrego stanu zdrowia. Pozwala uniknąć wielu chorób, które rozwijają się niekiedy przez wiele lat jako skutek spożywania nadmiernej lub zbyt małej ilości określonych składników pokarmowych.

  • Zgoda pacjenta – to warto wiedzieć

    Zgoda pacjenta – to warto wiedzieć

    Czym jest zgoda na wykonanie procedury medycznej i w jaki sposób może poprawiać wyniki leczenia, mówi dr Piotr Lodziński z Kliniki Kardiologii WUM, ekspert Sekcji Rytmu Serca PTK.

  • Zmiany fizjologiczne u kobiet w ciąży

    Zmiany fizjologiczne u kobiet w ciąży

    U kobiet ciężarnych dochodzi do dużych zmian adaptacyjnych w anatomii, fizjologii i metabolizmie, które warunkują prawidłowy przebieg ciąży i jej szczęśliwe zakończenie.

  • Żywienie dzieci i młodzieży – podstawowe zasady

    Żywienie dzieci i młodzieży – podstawowe zasady

    Zasady prawidłowego żywienia dzieci niewiele różnią się od zasad prawidłowego żywienia osób dorosłych opracowanych w Instytucie Żywności i Żywienia. Niektóre jednak z tych zaleceń w rozwojowym okresie życia nabierają nieco innego znaczenia. Przestrzeganie ich już w dzieciństwie jest nieodzownym warunkiem zdrowia w tym okresie życia, a także prawidłowego rozwoju fizycznego i umysłowego.

  • Żywienie dzieci w wieku przedszkolnym

    Żywienie dzieci w wieku przedszkolnym

    Prawidłowe żywienie w wieku przedszkolnym warunkuje właściwy rozwój, utrzymanie sprawności fizycznej, intelektualnej i emocjonalnej.

  • Żywienie niemowląt karmionych piersią

    Żywienie niemowląt karmionych piersią

    W pierwszych tygodniach życia niemowlę należy przystawiać do piersi za każdym razem, kiedy wykazuje objawy gotowości do ssania.

  • Żywienie niemowląt niekarmionych piersią

    Żywienie niemowląt niekarmionych piersią

    W sztucznym żywieniu niemowląt pokarm matki zastępuje mleko innych ssaków – najczęściej mleko krowie, które modyfikuje się tak, by jego skład był zbliżony do pokarmu kobiecego.

Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta