9 źródeł zdrowych tłuszczów w Twojej diecie
Czy z zawartości tłuszczów w pożywieniu wynikają jakieś korzyści? Czy można uznać, że są one potrzebne do zachowania zdrowia? Zobacz, które produkty zawierają najzdrowsze tłuszcze.
Czy z zawartości tłuszczów w pożywieniu wynikają jakieś korzyści? Czy można uznać, że są one potrzebne do zachowania zdrowia? Zobacz, które produkty zawierają najzdrowsze tłuszcze.
„Bo lekarz kazał…”, „bo żona prosiła…”, „bo koleżanka tak robi…”, „bo to jest teraz modne…” Czasem to za mało, by wstać z kanapy i zacząć ćwiczyć. Jak rozbudzić w sobie prawdziwą motywację?
Osoby niepalące, utrzymujące prawidłowy ciężar ciała i wykonujące odpowiednią dawkę ćwiczeń żyją średnio o 5–7 lat dłużej od swych rówieśników nieprzestrzegających zasad zdrowego stylu życia.
Czy każdy może biegać? Jak wybrać buty do biegania? Kiedy i gdzie biegać? Od jakiego dystansu zacząć? Praktyczne wskazówki oraz marszowo-biegowy plan treningowy dla początkujących, który pozwoli w ciągu 12 tygodni przygotować organizm do ciągłego biegu przez 40 minut.
Podróżowanie w ciąży nie jest przeciwwskazane, istotny jest natomiast cel podróży, który usprawiedliwia taką decyzję. W przypadku dłuższej podróży najważniejszym problemem jest ograniczona możliwość udzielenia szybkiej pomocy medycznej w razie wystąpienia powikłań.
Towarzyszenie dziecku od poczęcia jest konsekwencją miłości rodzicielskiej. Ciąża jest zawsze procesem dynamicznym o ciągle zmieniającym się stanie emocjonalnym. W ciąży następuje zmiana stosunku do siebie samej w związku z rozszerzeniem swego „ja” na „my”.
Prof. Katarzyna Stolarz-Skrzypek omawia zasady suplementacji witamin i mikroelementów.
Po 50. roku życia najbardziej odpowiednia jest dieta łatwo strawna, ograniczająca potrawy tłuste, smażone, wzdymające i ostro przyprawione.
Coraz nowsze badania potwierdzają ogromną korzyść stosowania diety śródziemnomorskiej nie tylko w profilaktyce pierwotnej chorób sercowo-naczyniowych, ale również chorób nowotworowych. Oznacza to, że dieta śródziemnomorska powinna być wzorem do naśladowania przez wszystkie populacje na świecie, niezależnie od położenia geograficznego.
Osoby w tym okresie życia zwykle narzekają na brak czasu, w wyniku czego często stołują się w mieście lub spożywają produkty typu fast food, tkwiąc w przekonaniu, że przygotowanie zdrowych posiłków nie jest ani szybkie, ani proste. Nic bardziej mylnego!
W wieku 40–50 lat organizm nie potrzebuje aż tak dużej liczby kalorii, nie dotyczy to jednak witamin i minerałów – zapotrzebowanie na te składniki ulega zwiększeniu! Nie jest to najlepszy czas na eksperymentowanie z dietami.
Dr hab. Agnieszka Olszanecka omawia przyczyny niestosowaniu się pacjentów do zaleceń lekarskich.
Aby zrealizować receptę elektroniczną w aptece, konieczna jest jej identyfikacja w systemie informatycznym. W tym celu należy okazać farmaceucie do sczytania kod z otrzymanego wydruku informacyjnego w postaci papierowej lub wyświetlonego na ekranie smartfona/tabletu załącznika do e-maila albo podać 4-cyfrowy kod dostępu otrzymany SMS-em wraz z numerem PESEL osoby, której dotyczy recepta.
Sen jest podstawową biologiczną potrzebą organizmu, bez której człowiek nie może prawidłowo funkcjonować. Aby dobrze się czuć, trzeba wystarczająco długo sypiać. W czasie snu dochodzi do przyjęcia charakterystycznej postawy spoczynku, zaprzestania aktywności ruchowej, utraty świadomego kontaktu z otoczeniem i zmniejszonej reaktywności na bodźce zewnętrzne.
Jeśli pojawiają się problemy z zaśnięciem, nie wolno próbować zasnąć na siłę. Do łóżka należy się kłaść i pozostawać w nim tylko wtedy, jeśli odczuwa się senność. Nie wolno się zmuszać do tego, by zasypiać wcześniej niż zwykle, próbować odrobić niedobór snu z ostatniej nocy czy wysypiać się „na zapas”.
Jeden człowiek je w ciągu dnia tylko trzy posiłki i to mu wystarcza. Drugi musi zjeść jeszcze drugie śniadanie, ponieważ pomiędzy śniadaniem a obiadem jest bardzo głodny, a jeszcze inny jest głodny pomiędzy wszystkimi posiłkami głównymi i bez przerwy dojada.
Sezon jesienno-zimowy to czas zwiększonej liczby zachorowań na zakażenia układu oddechowego. Zapraszamy do lektury najciekawszych artykułów dotyczących odporności, przeziębienia, grypy i radzenia sobie z ich objawami.
Kremy z wysokim filtrem powinny stosować przede wszystkim: dzieci, osoby z jasną karnacją, pacjenci po zabiegach z zakresu medycyny estetycznej (tj. peelingi, dermabrazje), kobiety ze skłonnością do występowania przebarwień, osoby przyjmujące leki światłouczulające, pacjenci po przeszczepie narządów.
Pacjent, który otrzymał receptę od lekarza, musi pamiętać, że nie jest ważna bezterminowo. Każda recepta ma ściśle określony czas, w którym można ją zrealizować. Dotyczy to zarówno recepty w formie „papierowej”, jak i tzw. e-recepty.
Kto nie musi czekać w kolejce do lekarza POZ? Czy będąc poza miejscem zamieszkania, można się zgłosić do lekarza POZ? Czy za udostępnienie dokumentacji medycznej trzeba płacić?