×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Ból głowy po stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych

Pytanie nadesłane do redakcji

Od pół roku mam silne bóle głowy. Bolą mnie także nogi. Magnez niewiele pomaga, smaruję je liotonem. Kojarzę to z braniem tabletek antykoncepcyjnych Yasmin (od roku). Trenuję na AWF, mam chłopaka, z którym regularnie się kocham. Natomiast ból głowy podczas miesiączki nie pozwala normalnie funkcjonować. Wcześniej takich dolegliwości nie było. Czy może być to po tabletkach?

Odpowiedziała

prof. dr n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta
ginekolog położnik, endokrynolog, seksuolog
Kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Szanowna Pani
Antykoncepcja, prócz wielu korzyści wynikających z jej stosowania, może także powodować uciążliwe objawy, na przykład te, które Pani opisuje. Bóle głowy mogą wystąpić szczególnie w pierwszych miesiącach stosowania preparatu. Zaleca się wtedy (u młodych pacjentek) zmianę preparatu antykoncepcyjnego.

Proszę porozmawiać ze swoim lekarzem ginekologiem o dolegliwościach bólowych głowy i nóg. W takich przypadkach dobrym rozwiązaniem jest zmiana tabletki na tę stosowaną w schemacie 24+4.

A może lepszym rozwiązaniem dla Pani byłyby metody antykoncepcji niecodziennej - czyli plastry, ringi dopochwowe? Wygoda stosowania, dobra tolerancja i porównywalna skuteczność do tabletki skłania coraz więcej młodych kobiet do stosowania metody "niecodziennej". Życzę powodzenia.

20.05.2013
Wybrane treści dla Ciebie
  • Ból głowy
  • Hemikrania ciągła
  • Hemikrania napadowa
  • Łydka tenisisty (naderwanie mięśnia łydki) - objawy i leczenie
  • Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych
  • Migrena - objawy, przyczyny, leczenie
  • Polekowe bóle głowy
  • Klasterowy ból głowy
Inne pytania

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.