×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Co się stanie, jeśli zapomnę zażyć tabletkę antykoncepcyjną?

Pytanie nadesłane do redakcji

Chciałabym uzyskać informacje odnośnie do czasu spóźnienia podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Na ulotce jest napisane, że jeśli przyjmie się tabletkę do 12 godzin, to wciąż jest się chronionym przed ciążą, natomiast, jeśli przekroczy się 12 godzin, należy dodatkowo się zabezpieczać. Nie do końca rozumiem, jak to ma działać, czy organizm kobiety reaguje co do minuty? Jeśli wezmę tabletkę, np. o 9:59, to jestem bezpieczna, ale jeśli o 10:01, to już jest ryzyko? Proszę o odpowiedź, gdyż niestety pierwszy raz zdarzyło mi się przyjąć tabletkę później i ten czas spóźnienia wynosił prawie 12 godzin, bez 7 minut.

Odpowiedziała

prof. dr n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta
ginekolog położnik, endokrynolog, seksuolog
Kierownik Katedry Zdrowia Kobiety
Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Szanowna Pani,
codzienne przyjmowanie leku, bez żadnych przerw prowadzi do wyrobienia nawyku brania tabletki, co jest warunkiem prawie 100% skuteczności antykoncepcyjnej. Najlepiej jest stosować zasadę przyjmowania leku o stałej, określonej porze, może być to rano, wieczorem, a opakowanie powinno się nosić w torebce lub, jeszcze lepiej, trzymane razem z przyborami toaletowymi.

Jeżeli kobieta zapomni przyjąć jedną tabletkę antykoncepcyjną, to w drugim dniu powinna wziąć dwie tabletki, co jednak w niewielkim stopniu zmniejsza skuteczność preparatu. Jeżeli natomiast zapomniano o przyjęciu dwu lub więcej tabletek, to istnieje dość duże prawdopodobieństwo wystąpienia owulacji. Najgroźniejsze jest jednak wydłużenie okresu siedmiodniowej przerwy pomiędzy opakowaniami.

Gdy spóźnienie wynosi od 12 do 24 godzin, postępowanie zależy od tego, w której fazie cyklu znajduje się Pani.

 • Jeśli w 1. tygodniu przyjmowania pigułek - połknij zapomnianą tabletkę hormonalną (nawet gdy oznacza to przyjęcie dwóch naraz), przez następne 7 dni zrezygnowanie ze stosunków płciowych albo stosowanie dodatkowego zabezpieczenia (np. prezerwatywa).
 • W 2. tygodniu - przyjęcie pominiętej tabletki i dokończenie opakowania; dodatkowe zabezpieczenie nie jest wtedy potrzebne
 • Jeśli to 3. tydzień - przyjęcie pominiętej tabletki, dokończenie opakowania i, nie robiąc 7-dniowej przerwy, rozpoczęcie przyjmowanie tabletek z nowego opakowania.

Okres 12 godzin jest czasem umownym, po którym wg badań zmniejsza się skuteczność leku antykoncepcyjnego.

02.12.2014
Wybrane treści dla Ciebie:
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Zbiórka dla szpitali w Ukrainie!
Poradnik świadomego pacjenta
 • Alergolog - czym się zajmuje, kiedy zgłosić się do alergologa?
  Alergolog to lekarz zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób alergicznych. Stosuje leczenie przyczynowe, immunoterapię (tzw. odczulanie), objawowe lub połączenie obu tych metod. Alergolog w celach diagnostycznych może wykonywać alergiczne testy skórne, badania krwi i próby prowokacyjne.
 • Kardiolog - czym się zajmuje i jakie choroby leczy?
  Kardiolog to lekarz specjalizujący się w rozpoznawaniu i leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego (inaczej układu krążenia), które, obok nowotworów, stanowią główną przyczynę zgonów na świecie. W diagnostyce i leczeniu stosuje zarówno metody nieinwazyjne, jak i inwazyjne.