×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Bóle pachwiny

Pytanie nadesłane do redakcji

Witam. Przy jakimkolwiek wysiłku fizycznym od razu odczuwam ból w lewej pachwinie, który przechodzi również pod pośladek i w okolice genitaliów – wydaje mi się, że to ból nie tyle w narządach płciowych, ile w miednicy. Nie wiem do jakiego specjalisty się udać. Co to może być?

Odpowiedział

dr n. med. Ernest Kuchar
specjalista medycyny sportowej
Poradnia Medycyny Sportowej we Wrocławiu

Mam za mało danych klinicznych, by odpowiedzieć na Pana/Pani pytanie. Chorób, które mogą dawać bóle pachwiny jest bardzo wiele. Poza dolegliwościami ze strony kręgosłupa możemy mieć do czynienia z przepukliną pachwinową, naderwaniem przyczepów mięśni przywodzicieli, u sportowców z zapaleniem spojenia łonowego, tzn. przepukliną sportową. Możliwe jest także naderwanie mięśnia prostego uda, uszkodzenie panewki stawu biodrowego, zapalenie lub zwyrodnienie stawu biodrowego, bóle przeniesione (np. kolana, stawu krzyżowo-biodrowego) i inne przyczyny.

Prawdopodobieństwo występowania danej choroby zależy od czynników, takich jak płeć, wiek, zawód, uprawiane dyscypliny sportu oraz przebyte urazy. Tych danych nie mam, mogę, zatem tylko ogólnie poradzić, że powinien Pan/Pani przygotować się na pytania lekarza, który będzie chciał wiedzieć, jaki jest charakter bólu (tępy, ostry, palący itp.), dokąd ból promieniuje, jakie czynności/ruchy nasilają ból, czy ból nasila się przy zwiększonym ciśnieniu w jamie brzusznej (próba Valsalvy, staramy się wykonać wydech przy zamkniętych drogach oddechowych), kiedy ból pojawił się po raz pierwszy, jak też, co łagodzi ból. Może zapytać o objawy towarzyszące bólowi (np. gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, objawy ze strony dróg moczowych), przebyte urazy i choroby w rodzinie.

Proszę się na zapas nie martwić ani też bierne zbyt długo czekać w nadziei na samoistną poprawę – proponuję zgłosić się po poradę do swojego lekarza pierwszego kontaktu, który w razie potrzeby pokieruje do odpowiedniego specjalisty (ortopedy, chirurga, urologa lub lekarza sportowego).

Piśmiennictwo:

AAFP: Anterior Hip Pain
AAFP: Groin injuries in the athletes.
AAOS: Sports Hernia (Athletic Pubalgia)
AHRQ: Hip and groin disorders.
KidsHealth: Groin Strain
Macintyre J., Johson C., Schroeder E.L.: Groin pain in athletes. Curr. Sports Med. Rep. 2006; 5(6): 293–299.
Morelli V., Espinoza L.: Groin injuries and groin pain in athletes: part 2. Prim Care. 2005; 32(1): 185–200.
Morelli V., Weaver V.: Groin injuries and groin pain in athletes: part 1. Prim Care. 2005; 32(1): 163–183.
PubMed: Diagnostics in athletes with long-standing groin pain.

23.08.2013
Inne pytania

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.