Łódzkie - od kwietnia nowy system ratownictwa

25.03.2019
Agnieszka Grzelak-Michałowska

Od 1 kwietnia w województwie wejdzie w życie nowy system organizacji ratownictwa medycznego – poinformował łódzki NFZ. W systemie znajdzie się pięć dodatkowych zespołów ratownictwa, a wyłączeni zostaną z niego niepubliczni świadczeniodawcy.

"Pacjenci mogą w ogóle nie odczuć tych zmian, bo pogotowie będą wzywać tak jak do tej pory. Dla mieszkańców mniejszych miejscowości może mieć znaczenie fakt, że zamiast karetek niepublicznych świadczeniodawców będą do nich przyjeżdżać zespoły stacjonujące przy szpitalach powiatowych" – podkreśliła rzeczniczka łódzkiego oddziału NFZ

Zgodnie z rozstrzygniętym w piątek konkursem na świadczenia ratownictwa medycznego od 1 kwietnia w Łódzkiem będzie jeden rejon operacyjny, obsługiwany przez jedną scentralizowaną dyspozytornię medyczną i 105 zespołów ratownictwa medycznego. Oznacza to, że w systemie przybędzie pięć zespołów ratownictwa medycznego, przy czym trzy z nich będą stacjonowały w małych miejscowościach: Grabicy, Żarnowie i Działoszynie. Będą też dwa czasowe zespoły w Łodzi – na Śródmieściu i Bałutach.

Jak przypomniała Leder, zmiany zgodne są ze znowelizowaną ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym, według której o kontrakt z NFZ mogły ubiegać się tylko samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, podmioty z 51-procentowym udziałem Skarbu Państwa lub jednostki samorządowe.

Do końca marca 2019 r. województwo łódzkie podzielone było na 20 rejonów operacyjnych obsługiwanych przez 10 dysponentów. W 11 rejonach do pacjentów docierały karetki spółki Falck (w dwóch firma działała jako podwykonawca), która – jako podmiot niepubliczny – nie może obecnie liczyć na kontrakt z NFZ z zakresu ratownictwa. W Łódzkiem od 2017 r. działa jedna dyspozytornia medyczna, czyli miejsce, gdzie zarządza się zespołami ratownictwa i koordynuje akcje medyczne, w których jest wielu poszkodowanych.

Od kwietnia wchodzi w życie wojewódzki plan działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla województwa łódzkiego przygotowany przez służby wojewody. Zgodnie z tym dokumentem w Łódzkiem będzie jeden rejon operacyjny obsługiwany przez 105 zespołów ratownictwa medycznego.

Umowa o udzielanie świadczeń zostanie zawarta z Wojewódzką Stacją Ratownictwa Medycznego w Łodzi, która złożyła ofertę wspólnie z 11 placówkami medycznymi z całego regionu – wśród nich są szpitale wojewódzkie i powiatowe z Piotrkowa Trybunalskiego, Sieradza, Tomaszowa, Radomska, Zduńskiej Woli, Opoczna, Wieruszowa, Poddębic, Pabianic, Wielunia i Łowicza.

Leki

Konferencje MP
  • CARDIO30 WEBCAST
    online, 30 czerwca o godz. 17:00
    • odcinek trzeci cyklu webcastów Klubu 30 Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
    • co nowego w leczeniu nadciśnienia tętniczego
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • USG w ocenie zagrożenia życia w warunkach przedszpitalnych i SOR
    Liszki k. Krakowa, 27 września, 5 grudnia
    • wprowadzenie do POCUS w stanach zagrożenia życia
    • podstawy fizyki ultradźwięków i tryby obrazowania
    • minimalne wymogi sprzętowe i aspekty organizacyjne
    • protokoły USG w stanach nagłych (eFAST, BLUE, RUSH)

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.