Na mapie miejsc, do których dociera pomoc medyczna finansowana ze zbiórki prowadzonej niemal od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę przez Medycynę Praktyczną i Instytut Ratownictwa Medycznego ważne miejsce zajmuje Użhorod. Gościł nas tam późną jesienią Andrij Oleksandrovych Buchok, lekarz traumatolog na Oddziale Ortopedii i Traumatologii Wielospecjalistycznego Szpitala Klinicznego.
Od ogłoszenia przez Medycynę Praktyczną i Instytut Ratownictwa Medycznego zbiórki na rzecz pomocy medycznej do końca 2022 dostarczyliśmy do Ukrainy sprzęt i środki medyczne o wartości niemal 20 mln PLN.
Jak lepiej stosować wytyczne ERC dzięki wykorzystaniu eMPediatrycznego Koła Ratunkowego?
Autorzy podają praktyczne wskazówki dotyczące postępowania diagnostycznego i terapeutycznego w sepsie i wstrząsie septycznym według aktualnych wytycznych SSC – zalecenia odnośnie do badań przesiewowych i wczesnego leczenia, kontroli zakażenia i parametrów hemodynamicznych, wspomagania oddychania i leczenia wspomagającego oraz celów opieki nad chorymi.
W jaki sposób eMPediatryczne Koło Ratunkowe może pomóc w postępowaniu we wstrząsie anafilaktycznym?
Inwazja Rosji na Ukrainę trwa już 9 miesięcy. Ukraina cały czas potrzebuje naszej pomocy. Kraj jest coraz bardziej wyczerpany koszmarem wojny.
W sytuacjach szpitalnych i pozaszpitalnych zdarza się konieczość podjęcia decyzji o resuscytacji osoby w zaawansowanym wieku. O tym, czy wiek jest przeciwwskazaniem do podjęcia resuscytacji, mówi dr Grzegorz Cebula.
Zdaniem dr hab. n. med. Doroty Sobczyk, czynnikiem zachęcającym do podejmowania resuscytacji, nawet przy braku dostępnych środków ochrony osobistej, mogą okazać się właśnie szczepienia.
Każdy lekarz boi się amputować kończynę młodemu, zdrowemu chłopakowi, który został ranny, chociaż ma świadomość, że być może byłoby to lepsze rozwiązanie – opowiada Andriy Oleksandrovych Buchok, traumatolog na Oddziale Ortopedii i Traumatologii Wieloprofilowego Szpitala Klinicznego Miasta. To jedna z placówek, do której trafia sprzęt medyczny pochodzący ze zbiórki organizowanej przez Instytut Ratownictwa Medycznego i Medycynę Praktyczną. Wśród pacjentów dr Buchoka są żołnierze - Vasyl, Pavlo, Stepan.