ITLS: Algorytm udrażniania dróg oddechowych u pacjentów po urazie
Aktualne stanowisko International Trauma Life Support (ITLS) dotyczące udrażniania dróg oddechowych u pacjentów po urazie.
Aktualne stanowisko International Trauma Life Support (ITLS) dotyczące udrażniania dróg oddechowych u pacjentów po urazie.
Aktualne stanowisko International Trauma Life Support (ITLS) dotyczące wykorzystania kołnierzy ortopedycznych w ograniczaniu ruchomości odcinka szyjnego kręgosłupa u pacjentów z potencjalnym urazem.
Aktualne stanowisko International Trauma Life Support (ITLS) dotyczące postępowania typu Damage Control (DCR) i postępowania w krwotoku/wstrząsie w warunkach przedszpitalnych.
W jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo poszkodowanego i własne na stoku narciarskim? Jak udzielać pierwszej pomocy?
Ostre urazy barku u dorosłych często są wstępnie leczone przez lekarzy rodzinnych. Do uszkodzeń takich należą: urazy stawu barkowo-obojczykowego, złamania obojczyka, zwichnięcia w stawie ramiennym, złamania bliższego końca kości ramiennej oraz uszkodzenia stożka rotatorów.
W przypadku wystąpienia duszności spoczynkowej na dużej wysokości należy w pierwszej kolejności podejrzewać wysokościowy obrzęk płuc (high altitude pulmonary edema – HAPE).
Urazy głowy to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów i ciężkiego kalectwa w krajach wysoko rozwiniętych. Powodują olbrzymie straty w kontekście społecznym i ekonomicznym. Rozróżnia się uraz pierwotny, czyli bezpośrednie zadziałanie czynnika niszczącego w momencie zdarzenia, oraz uraz wtórny, który rozwija się w ciągu kolejnych minut, godzin lub dni.
Na pytanie odpowiada prof. dr hab. n. med. Waldemar Machała.
Wstrząs krwotoczny stanowi poważny problem u wielu pacjentów po urazie. Jest to, zaraz po niedrożności dróg oddechowych, druga najczęstsza przyczyna zgonów, którym można było zapobiec.
Objawy zatrucia CO są bardzo różnorodne, często niecharakterystyczne i przez to ustalenie rozpoznania, zwłaszcza jeśli się nie wie o możliwości narażenia, może być trudne. Na ogół na pierwszy plan wysuwają się objawy neurologiczne i objawy ze strony układu krążenia, ze względu na dużą wrażliwość mózgu i serca na niedotlenienie. Występują bóle i zawroty głowy, nudności, u osób starszych z chorobą wieńcową – objawy niedokrwienia mięśnia sercowego (nawet zawał serca), natomiast u małych dzieci jedynym objawem mogą być wymioty.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.