Nowi mistrzowie Polski uczelni wyższych w ratownictwie medycznym

17.05.2019
Karolina Krawczyk

Zespół z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach zdobył pierwsze miejsce podczas X Mistrzostw Polski Uczelni Wyższych w Ratownictwie Medycznym.

Zawodnicy mieli do rozwiązania siedem zadań, z czego dwa przeprowadzone były w nocy. – Jedna z symulacji dotyczyła interwencji Centralnego Biura Śledczego. Musieliśmy m.in. zatamować krwawienie tętnicze oraz zaopatrzyć rany postrzałowe – tłumaczy Klaudia Jaros, uczestniczka zawodów, studentka Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ponadto zespoły mogły sprawdzić swoje umiejętności z zakresu interpretacji zapisu EKG u pacjenta pediatrycznego, postępowania w przypadku urazów czaszkowo-mózgowych, hipoglikemii, zatrzymania krążenia, odmy prężnej czy udaru.

– Te mistrzostwa są bardzo cenną inicjatywą, bo młodzi adepci ratownictwa medycznego mogą skonfrontować swoją wiedzę z innymi studentami z kraju i ze świata. To także doskonała okazja do tego, by wymienić swoje doświadczenia z kolegami i koleżankami z innych ośrodków naukowych – przekonuje prof. Marek Kawecki, kierownik Katedry Ratownictwa Medycznego Wydziału Nauk o Zdrowiu Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Jak podkreśla, wśród uczestników zawodów można było zobaczyć ogromne zaangażowanie. – Takie wydarzenie jest bardzo cenne, bo dzięki temu ci młodzi ludzie stawiają poprzeczkę wyżej i wyżej. Jestem dumny z tego, bo wiem, że wiedza ratowników medycznych z Polski jest podziwiana w całej Europie – dodaje.

Drugie miejsce zdobyła drużyna Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, trzecie – studenci Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Do tegorocznej edycji zawodów zgłosiły się 22 drużyny z całej Polski oraz po jednej z Norwegii i Wielkiej Brytanii. Nad przebiegiem mistrzostw czuwali sędziowie, którzy są czynnymi dydaktykami oraz ratownikami medycznymi, a także instruktorzy Polskiej Rady Resuscytacji. Organizatorem tegorocznej edycji był Wydział Nauk o Zdrowiu Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.

Leki

Konferencje MP
  • CARDIO30 WEBCAST
    online, 30 czerwca o godz. 17:00
    • odcinek trzeci cyklu webcastów Klubu 30 Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
    • co nowego w leczeniu nadciśnienia tętniczego
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • USG w ocenie zagrożenia życia w warunkach przedszpitalnych i SOR
    Liszki k. Krakowa, 27 września, 5 grudnia
    • wprowadzenie do POCUS w stanach zagrożenia życia
    • podstawy fizyki ultradźwięków i tryby obrazowania
    • minimalne wymogi sprzętowe i aspekty organizacyjne
    • protokoły USG w stanach nagłych (eFAST, BLUE, RUSH)

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.