Karetka "S" bez zmian w Gliwicach

07.08.2019
UMG, ŚlUW
gliwice.eu, katowice.uw.gov.pl

Od września, po aktualizacji Wojewódzkiego Planu Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne, 5 karetek specjalistycznych na Górnym Śląsku miało zmienić kategorię na podstawową. Jedynego ambulansu z lekarzem na pokładzie zostałyby w ten sposób pozbawione m.in. Gliwice. Władze miasta sprzeciwiły się takiej zmianie. Po reakcji prezydenta Gliwic wojewoda śląski wycofał się z pierwotnego planu, o czym zapewnia oficjalna strona Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

W całym województwie śląskim działa obecnie 41 „esek” – specjalistycznych karetek pogotowia ratunkowego, które oprócz ratowników mają w ekipie lekarza. Poza tym do wypadków wyjeżdża 121 karetek podstawowych („P”), których zespół składa się wyłącznie z ratowników medycznych. Od 1 września liczba karetek specjalistycznych w województwie miała znów zmaleć. Po aktualizacji Wojewódzkiego Planu Działania Systemu PRM ambulansu z lekarzem nie byłoby już w Chorzowie, Rybniku, Rajczy oraz Gliwicach. Ubyłby też jeden zespół specjalistyczny w Katowicach (pozostałyby tam jednak jeszcze trzy).

Jeszcze do niedawna sytuacja w Gliwicach przedstawiała się inaczej. W mieście, oprócz kilku karetek podstawowych, były również dwa ambulanse kategorii „S” – z lekarzem wśród załogi. W 2017 r. wojewoda śląski, wbrew opinii władz Gliwic, nakazał przekształcić jedną z gliwickich „esek” na „P”. Po dwóch latach taki sam los miał spotkać drugą. Władze miasta zaprotestowały przeciw likwidacji jedynej gliwickiej „eski”. Zażądały utrzymania specjalistycznej karetki w mieście.

Prezydent Gliwic w liście do wojewody śląskiego sprzeciwił się "niezrozumiałym, sukcesywnym działaniom obniżającym poziom zabezpieczenia ratownictwa medycznego" w Gliwicach. Podkreślił, że w mieście rośnie odsetek ludzi starszych, którzy będą potrzebować fachowej pomocy medycznej zespołu specjalistycznego, w którego składzie jest lekarz. Zwrócił również uwagę, że bliskość autostrad A1 i A4, drogi krajowej nr 88 oraz Drogowej Trasy Średnicowej wymaga uruchomienia w mieście większej niż dotychczas liczby zespołów ratownictwa medycznego – zwłaszcza specjalistycznego.

– Bezpieczeństwo zdrowia mieszkańców województwa jest najważniejsze i należy zrobić wszystko, aby o nie zadbać w najbardziej możliwy sposób – podkreśla wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Zgodnie z prawem wojewoda zobowiązany jest przedstawić ministrowi zdrowia zaktualizowany Wojewódzki Plan Działania Systemu PRM. Dokument ów tworzony jest przy udziale i z uwzględnieniem przede wszystkim wniosków dysponentów Zespołów Ratownictwa Medycznego. Jeden z wniosków dotyczył m.in Gliwic. Jak zapewniał w nim dyrektor WPR, „zmiany standardu dotyczyłyby tych zespołów, w obszarze działania których znajdują się placówki medyczne posiadające w swoich strukturach IP/SOR, a więc dotyczyłyby takich lokalizacji w których zapewniony jest i realizowany czas dotarcia z niezbędną pomocą do ośrodka gwarantującego pomoc lekarską. Tym samym proponowana zmiana co do zasady nie wpłynie negatywnie na zabezpieczenie medyczne mieszkańców”.

Z uwagi na to, iż Wojewódzki Plan Działania Systemu PRM jest jeszcze w fazie projektowej, tj. konsultacji i zbierania opinii, wojewoda śląski, po otrzymaniu uwag od mieszkańców, parlamentarzystów i przedstawicieli samorządu zdecydował jednak, wbrew argumentom WPR, że w Gliwicach powinna pozostać karetka z lekarzem, typu „S”. I taka też decyzja znajdzie się w gotowym już projekcie Planu, który zostanie następnie przesłany do ministra zdrowia.

Leki

Konferencje MP
  • CARDIO30 WEBCAST
    online, 30 czerwca o godz. 17:00
    • odcinek trzeci cyklu webcastów Klubu 30 Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
    • co nowego w leczeniu nadciśnienia tętniczego
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • USG w ocenie zagrożenia życia w warunkach przedszpitalnych i SOR
    Liszki k. Krakowa, 27 września, 5 grudnia
    • wprowadzenie do POCUS w stanach zagrożenia życia
    • podstawy fizyki ultradźwięków i tryby obrazowania
    • minimalne wymogi sprzętowe i aspekty organizacyjne
    • protokoły USG w stanach nagłych (eFAST, BLUE, RUSH)

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.