14 nowych karetek dla Wielkopolski

10.09.2019
Anna Jowsa

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński podpisał w poniedziałek umowy na dofinansowanie zakupu trzech nowych karetek, które trafią do Koźmina Wielkopolskiego, Pleszewa i Ostrowa Wlkp. W ramach „Programu wymiany ambulansów” Wielkopolska zyska łącznie 14 nowych karetek.

Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło realizację ogólnopolskiego „Programu wymiany ambulansów”, dzięki któremu do stacji pogotowia ratunkowego w całym kraju trafi 200 nowoczesnych karetek. Ich zakup – jak podkreśla resort - ma pozwolić na zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów oraz przyczynić się do poprawy warunków pracy zespołów ratownictwa medycznego.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Janusz Cieszyński wskazał, że „zakup nowoczesnych karetek pogotowia ratunkowego jest niezbędny do udzielania natychmiastowej pomocy”.

Jak dodał, „zagwarantowanie bezpieczeństwa i szybkiej reakcji zespołu ratownictwa medycznego w wielu przypadkach może uratować ludzkie życie, dlatego Ministerstwo Zdrowia dokłada wszelkich starań, by w znacznym stopniu odświeżyć flotę karetek”.

W poniedziałek wiceminister Cieszyński podpisał umowy na dofinansowanie zakupu trzech nowych karetek, które trafią do Koźmina Wielkopolskiego, Pleszewa i Ostrowa Wielkopolskiego. Tydzień wcześniej środki na zakup nowych karetek trafiły już do wielkopolskiej Trzcianki, Międzychodu i Pniew. Łącznie, region zyska 14 nowych ambulansów.

Resort zdrowia podkreślił, że do tej pory polskim pacjentom służyły nawet kilkunastoletnie karetki, a co trzeci ambulans w Polsce ma 6 lat lub więcej.

„Z obecnie realizowanego programu skorzystają mieszkańcy wszystkich województw – nowoczesne ambulanse trafią do stacji ratownictwa medycznego w całej Polsce. Kwota dofinansowania, 400 tys. zł na karetkę, pozwoli na zakup nowoczesnych pojazdów przystosowanych do funkcjonowania w systemie ratownictwa medycznego” – poinformowało ministerstwo.

Budżet programu w 2019 roku wyniesie prawie 80 mln zł.

Resort przypomniał, że „Program wymiany ambulansów” stanowi kolejny etap reformy systemu ratownictwa medycznego, którego pierwsza faza zakończyła się 1 kwietnia tego roku uruchomieniem Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Leki

Konferencje MP
  • CARDIO30 WEBCAST
    online, 30 czerwca o godz. 17:00
    • odcinek trzeci cyklu webcastów Klubu 30 Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
    • co nowego w leczeniu nadciśnienia tętniczego
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • USG w ocenie zagrożenia życia w warunkach przedszpitalnych i SOR
    Liszki k. Krakowa, 27 września, 5 grudnia
    • wprowadzenie do POCUS w stanach zagrożenia życia
    • podstawy fizyki ultradźwięków i tryby obrazowania
    • minimalne wymogi sprzętowe i aspekty organizacyjne
    • protokoły USG w stanach nagłych (eFAST, BLUE, RUSH)

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.