Przekazano środki na karetki i dla GCM

04.10.2019
Anna Gumułka

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski podpisał w piątek w Katowicach umowę na dofinansowanie budowy bloku operacyjnego w Górnośląskim Centrum Medycznym. Przekazał też kolejne czeki na zakup nowych karetek w ramach programu wymiany ambulansów.

Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach to jeden z największych szpitali w woj. śląskim. Podpisana w piątek umowa opiewa na 45 mln zł. Dofinansowanie pochodzi z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

"Te środki będzie można przeznaczyć na działalność, na nowe inwestycje, nowe zakresy, ponieważ to szpital, który się bardzo mocno rozwija. Jest to jeden z liderów m.in. w opiece koordynowanej KOS-zawał, w świadczeniu mechanicznej trombektomii jest to lider w kraju" - powiedział wiceminister Miłkowski.

Wybudowany w ubiegłym roku blok operacyjny w GCM jest największą inwestycją od chwili powstania placówki. Znajduje się tam 6 sal operacyjnych i supernowoczesna sala hybrydowa. Koszt inwestycji to 53 mln zł.

"To była kluczowa dla naszego szpitala inwestycja w ostatnim czasie, dlatego że pozwalała tym bardzo ważnym dla całej aglomeracji i województwa śląskiego oddziałom funkcjonować dalej. Dotychczasowe sale operacyjne były przestarzałe, nie spełniały wymagań sanitarnych. Nowe sale operacyjne, w których operujemy już od prawie roku, są nowoczesne, stwarzają nowe możliwości, a przede wszystkim są bezpieczne. To bardzo ważne i bardzo się cieszymy, że tę inwestycję mogliśmy zrealizować" - powiedziała w piątek dziennikarzom dyrektor szpitala Klaudia Rogowska.

Podczas piątkowej wizyty w woj. śląskim wiceminister Maciej Miłkowski przekazał też kolejne czeki na zakup nowych karetek w ramach programu wymiany ambulansów. Stanowi on kolejny etap reformy systemu ratownictwa medycznego, której pierwsza faza zakończyła się 1 kwietnia 2019 r. uruchomieniem Państwowego Ratownictwa Medycznego. W ramach programu wymiany ambulansów w tym roku ma być wymienionych w sumie 200 karetek w całym kraju.

Wiceminister odwiedził w związku z tym w piątek stacje pogotowia w Sosnowcu, Bytomiu, Gliwicach, Żorach i Krzyżanowicach, trzy czeki przekazał też podczas uroczystości w Katowicach. Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek podkreślił, że te działania to "kontynuacja tych wszystkich projektów w ochronie zdrowia w woj. śląskim, które były zapowiadane przez rząd i traktowane jako priorytetowe". "W woj. śląskim w ciągu ostatnich 4 lat miał miejsce znaczący wzrost nakładów na służbę zdrowia - z 8,3 mld zł do 10,8 zł - to jest ponad 2,6 mld zł więcej środków w naszym województwie, ponad 30 proc. wzrostu" - powiedział wojewoda Wieczorek.

Leki

Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • CARDIO30 WEBCAST
    Obejrzyj odcinek 2.
    • odcinek drugi cyklu webcastów Klubu 30 Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
    • leczenie dyslipidemii zgodnie z aktualnymi wytycznymi – czym dysponujemy w Polsce
  • USG w ocenie zagrożenia życia w warunkach przedszpitalnych i SOR
    Liszki k. Krakowa, 27 września, 5 grudnia
    • wprowadzenie do POCUS w stanach zagrożenia życia
    • podstawy fizyki ultradźwięków i tryby obrazowania
    • minimalne wymogi sprzętowe i aspekty organizacyjne
    • protokoły USG w stanach nagłych (eFAST, BLUE, RUSH)

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.