Wyrok za napaść na ratowników

10.12.2019

Sąd Rejonowy w Ostrowie Wlkp. skazał 41-letniego mężczyznę na 10 miesięcy bezwzględnego więzienia za chuligańskie zachowanie wobec ratowników medycznych – poinformował w dziś rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler.

Chodziło o zdarzenia z lutego i marca 2019 r. 41-letni mężczyzna wzywał karetkę pogotowia, narzekając na ból w klatce piersiowej. W obu przypadkach przewieziono go na Szpitalny Oddział Ratunkowy w szpitalu Ostrowie Wlkp.

Mężczyźnie zarzucono napaść na czterech ratowników medycznych poprzez kierowanie pod ich adresem gróźb karalnych, znieważanie i szarpanie za rzeczy. Prokuratura Rejonowa w Ostrowie Wlkp. zachowanie to określiła jako chuligańskie i skierowała do sądu akt oskarżenia.

- Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratury i uznał mężczyznę winnego wszystkich zarzucanych mu czynów. Warto podkreślić, że zasądzona kara - 10 miesięcy więzienia jest karą bezwzględną. Niezależnie od tego na rzecz każdego z pokrzywdzonych mężczyzna będzie musiał zapłacić po 600 złotych tytułem nawiązki – dodał prokurator Meler.

Kierownik SOR-u w ostrowskim szpitalu lekarz Adam Stangret powiedział, że „kara więzienia jest znakiem, że nie pozwolimy na ataki na nas”. Podkreślił, że coraz częściej pacjenci, będący pod wpływem alkoholu, narkotyków lub dopalaczy, są agresywni wobec pracowników oddziału ratunkowego w ostrowskim szpitalu. - Jest to pierwszy wyrok skazujący na naszym terenie; będzie on sygnałem ostrzegawczym dla pewnych osób – powiedział lekarz.

Leki

Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • CARDIO30 WEBCAST
    Obejrzyj odcinek 2.
    • odcinek drugi cyklu webcastów Klubu 30 Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
    • leczenie dyslipidemii zgodnie z aktualnymi wytycznymi – czym dysponujemy w Polsce
  • USG w ocenie zagrożenia życia w warunkach przedszpitalnych i SOR
    Liszki k. Krakowa, 27 września, 5 grudnia
    • wprowadzenie do POCUS w stanach zagrożenia życia
    • podstawy fizyki ultradźwięków i tryby obrazowania
    • minimalne wymogi sprzętowe i aspekty organizacyjne
    • protokoły USG w stanach nagłych (eFAST, BLUE, RUSH)

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.